Kanatların üzerindeki koltuklar uçağın en sağlam yerinde oldukları için daha güvenli zannedilse de bir kaza durumunda uçaktaki en güvenli koltuk muhtemelen arkadakilerden biri olacaktır. Üstelik bu sonuca varan birkaç çalışma var. O deneyleri birlikte hatırlayalım.

The Plane Crash (Uçak Kazası) adlı belgeselin yapımcıları bir Boeing 727’yi Nisan 2012’deki deneyde, kameralar, sensörler ve kırılabilir kemiklere sahip deney mankenleriyle donatıp Meksika’daki Sonoran Çölü’ne düşürmüşlerdi. Genellikle birinci sınıf, business ya da premium ekonomi koltuklarından oluşan ilk 11 sıra çakılmayla birlikte paramparça oldu. Bu bölgede 12G güç oluşurken arkada sadece 6G güç oluşmuş ve birinci sınıfta oturan yolcuların tamamının böyle bir kazada hayatını kaybedeceği, ancak arkada oturan yolcuların yüzde 78’inin sağ kurtulabileceği tespit edilmişti. Bu verilerin ardından belgeselin yayınlandığı İngiltere’de birinci sınıf biletlerin satışında ciddi düşüş yaşandı.

Kesin yargılara varmamalı ama…

Tek bir kaza üzerinden sonuçlara varmak çok doğru olmasa da 2007’de Popular Mechanics’in yaptığı çalışmada benzer sonuçlar vermişti. 1971 yılından o tarihe kadar gerçekleşen kazalar analiz edildiğinde arka koltuklarda oturanların kazanın ardından hayatta kalma oranları yüzde 69, kanat bölgesindekilerin yüzde 56, ön taraftakilerinse yüzde 49 olarak bulunmuştu.

Dünyanın en büyük hava aracı üreticileriyse araştırmalara rağmen sonuçlarla hemfikir değil. Bir Boeing sözcüsü en güvenli koltuğun emniyet kemeri bağlı koltuk olduğunu söylüyor. Airbus’ın yaklaşımı da benzer, o da en güvenli uçağın bakımları iyi ve eksiksiz yapılanlar olduğunu belirtiyor.

Uçak kazaları o kadar da ölümcül değil

Uçak korkusu olanlara ya da bu haberle birlikte endişe etmeye başlayanlara hatırlatmakta fayda var: Uçak kazaları sanıldığı kadar ölümcül değil. Örnek vermek gerekirse, ABD’de 1993 ve 2000 yılları arasında 568 kaza meydana gelmiş. Bu uçaklarda bulunanki 53 bin 487 kişiden 51 bin 207’si kurtulmuş.

Siz yine de işinizi şansa bırakmamak için güvendiğiniz bir firmanın arkalardan bir koltuğunu tercih edin deriz. Bu arada Channel 4’un meşhur videosunu da bu linke giderek izleyebilirsiniz.

(fotoğraflar: Channel4.com)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz