Ağırlıkla şehir içi ulaşım için düşünülen elektrikli uçan araç (ya da egzantrik deyimiyle uçan otomobil) projeleri hız kesmeden devam ediyor. Dubai’de de bu yaz drone taksilerin deneme seferlerine başlaması beklenirken bir Amerikalı firma da 2018’de ilk ticari drone otomobil modellerini satışa sunacağını söylüyor. Ancak bu alandaki en somut adımlardan biri Lilium Aviation’dan geldi geçenlerde. Şirketin uzun süredir üzerinde çalıştığı tamamen elektrikli, iki kişilik ‘şehir jeti’ Lilium Jet ilk kez test uçuşuna çıktı.

Lilium Jet ilk test uçuşunu uzaktan komutayla gerçekleştirdi. Şirket çok yakında insanlı ilk test uçuşunu da yapacaklarını söylüyor.

Lilium Aviation’ın kişisel şehir jeti prototipinin en ayırt edici özelliklerinden ilki, adından da anlaşılacağı üzere, drone tipi olmayıp minik bir jet motoruyla çalışıyor olması. Almanya merkezli girişimin geliştirdiği uçağın ikinci önemli özelliği de dikey iniş kalkış yapabilmesi.

Menzili 300 kilometre

Aracın 10 metre genişliğindeki kanatlarının üzerindeki 12 flapta toplam 36 küçük jet motoru bulunuyor. Bu flaplardan bir kısmı dikey iniş kalkış sırasında aşağıya dönüyor. Şirketin söylediğine göre araç, drone tipi araçlardan (şimdilik) yaklaşık yüzde 90 daha az enerji harcıyor, tek şarjla 300 kilometre yol yapabiliyor ve saatte 300 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Lilium Jet’in ilk test uçuşu için çekilen video aşağıda.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz