Havayoluyla yapılan tüm seyahatlerin belki de en yorucu, sıkıcı ve zaman alıcı olabilen kısmı büyük ihtimalle şehirle havalimanı arasındaki yolculuk. Özellikle metropollerde havalimanı ulaşım kanalları başlı başına bir eziyet olabiliyor. MyVoucherCodes adlı araştırma şirketi bu eziyetin asgaride olduğu havalimanlarını merak etmiş ve bir rapor hazırlamış.

Şirketin hazırladığı raporda dünyadaki belli başlı 36 havalimanı, şehirle arasındaki çift yönlü ulaşım seçenekleri, kalitesi, süresi ve bedelleri gibi kriterlere göre sıralanmış. Ulaşım seçeneklerine otobüs, metro/tren, taksi ile birlikte Uber ve Taxify gibi özel araç çağırma uygulamaları da dahil edilmiş.

Ortaya çıkan sonuçlara göre dünyada ulaşımı en kolay, hızlı, rahat ve hesaplı olan havalimanı Cenevre Uluslararası Havalimanı. Şehre oldukça yakın olan havalimanına otobüsle ve metroyla ulaşım 10 dakika sürüyor ve ücretsiz. Taksi ve Uber ile ulaşım bedeli de yaklaşık 25-30 euro.

36’lık listenin son sırasında New York JFK Havalimanı yer alıyor. JFK’yle şehir arasında ulaşım metroyla 50 dakika (7.57 dolar), taksi (51 dolar) ve Uber’le (73 dolar) yaklaşık 60 dakika sürüyor.

Listede yer alan İstanbul Atatürk Havalimanı genel sıralamada 26’ıncı sırada. Otobüsle ulaşım sıralamasında 18’inci sırada bulunan Atatürk Havalimanı, metro/trende 22, Uber’le ulaşımda 25’inci, takside ise 31’in sırada.

İlk 5 kentin ve İstanbul’ın verilerini aşağıdaki görsellerde inceleyebilirsiniz. 36 kentin tamamına ait detaylı bilgiler şu linkte bulunabilir.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz