ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) pek yakında uzay turizmine ve diğer ticari girişimlere açılacağını açıkladı. İlk özel uzay turistlerinin 2020’de ağırlanabileceği belirtilen açıklamaya göre Uluslararası Uzay İstasyonu modülünde en fazla 30 gün kalınabilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na yılda en fazla iki özel seyahat gerçekleştirileceğini söyleyen yetkililer, projenin yeni pazarlar oluşturma fırsatı vereceğini, bunu hayata geçirirken özel sektörün desteğine de ihtiyaç duyulacağını belirtti.

UUi’ye her bir ticari seferin maliyetinin 50 milyon doları geçeceğini tahmin eden yetkililer, NASA’nın seferleri organize edecek şirketlerden kişi ve gece başına 35 bin dolar civarında bir ücret talep edeceğini belirtti.
İş ortakları SpaceX ve Boeing

NASA Finans Direktörü Jeff DeWit, UUİ’ye yapılacak ticari seyahatler için ekiplerin oluşturulması ve yolcuların sağlık kontrol ve uçuş eğitimlerinden geçirilmesi gibi süreçlerden özel sektörün sorumlu olacağını söyledi.

NASA halen iki şirketle uzay seyahati için işbirliği yapıyor. Elon Musk’a ait SpaceX’in geliştirdiği Dragon kapsülünü kullanan NASA, Boeing‘e de Starliner adlı bir uzay aracı yaptırıyor.

1998’de ilk parçası yörüngeye fırlatılan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) 2011’den beri dünya üzerinde yapılamayacak araştırmalar yapılıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz