Bilim insanları uzay seyahatini daha kolaylaştıracak ve yaygınlaştıracak bir adım attı. BEAM (Bigelow Genişleyebilir Aktivite Modülü) adlı şişirilebilir oda, ne kadar işe yarayıp yaramayacağı anlaşılmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıkarıldı. Özel uzay ve bilim girişimi Bigelow Aerospace’in geliştirdiği oda şişirildikten sonra 2 yıl boyunca istasyona bağlı kalacak. Bu ek yapı sayesinde astronotlar ilk defa istasyonun dışında bir şişme habitata çıkacaklar. Bu yapının ilk uzay oteli örneği olduğu da söylenebilir.

Skynews’ün haberine göre, uzay uzmanı Doktor Morris Jones, bu deneyin dünya vatandaşları için uzay seyahatini mümkün kılmak yolunda bir basamak olduğunu söylüyor. Bigelow firmasının nihai amacı tamamen kendine ait özel bir uzay istasyonu inşa etmek ve zengin uzay turistleri için orayı bir lüks otele çevirmek.

İlk başta bu hizmet sadece en zenginleri hedef alsa da önünde sonunda orta halli halk için bile uygun fiyata inmesi kaçınılmaz. Unutmamak lazım ki uzay turizmi başlayalı sadece 10 yıldan biraz fazla oldu. Böyle bakılırsa birkaç 10 yıl sonra herkesin uzayda tatil yapabilme olasılığı hiç de düşük değil.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz