Uzaya turistik seyahat uzun zamandır hayal değil. Özel sektör potansiyeli görüp kendi projelerini ürettiğinden beri uzay seyahati için hazırlıklar yapılıyordu. Ancak kayak.com sayesinde bu rüya ilk defa tur ve konaklama paketlerinin arasında yerini aldı.

“Bu dünyanın dışı” sloganıyla işe koyulan XCOR Space Expeditions‘ın Kayak‘ta yer alan uzay seferi Kaliforniya‘daki Mojave Çölü‘ndeki uzay istasyonundan ya da Karayip adası Curacao‘dan hareket edecek.

Telegraph’ın haberine göre, 2016 yılından itibaren başlaması öngörülen seyahatin biletleri dünya içi havayolu şirketlerinin seferleri gibi seçilen tarihe göre fiyatlandırılacak. Mesela sitede 31 Ağustos için arama yaparsanız bugünün kuruyla 100 bin dolara yani neredeyse 308 bin TL’ye, 29 Ocak için de yaklaşık 368 bin TL’ye uzaya gidiş dönüş bir bilet almak mümkün.

Tek bir pilot eşliğinde gerçekleşecek uçuş bir saat sürecek ve dünya dışında 60 ila 100 kilometre geçirdikten sonra kalktığı üsse geri dönecek. Kalkıştan sonra bir dakika içinde ses hızını geçecek yolcular 360 derece dünya manzarasına bakacakları uzayda sadece 6 dakika geçirebilecek.

Uzaya gitmeyi kafanıza koyduysanız siz de kayak.com‘a girip Mojave Air and Spaceport (MHV) ya da Curacao International Airport’u (CUR) kalkış noktası olarak seçip biletinizi alabilir ve ilk uzay turistlerinden biri olabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz