Uzun uçak yolculuklarını daha katlanılır kılmak için 11 tüyo

uçak yolculuğu

Kısa mesafe uçuşların biraz sabırla üstesinden gelmek mümkün ancak söz konusu uzaklar ve aktarmasız uzun bir yolculuksa BBC’den Katia Moskvitch’in uçak yolculuğu tüyolarını uygulamakta fayda var.

Uyku tutumuyor, eklemleriniz ağrıyor, yemek çok kötü, hava çok sıcak ya da çok soğuk ve tam uykuya dalacağınız anda bir bebek ağlamaya başlıyor. Tanıdık geldi değil mi? Özellikle okyanus aşacağınız saatler süren bir uçak yolculuğuna mecbursanız, hele ki ekonomi sınıfında uçacaksanız, sizi pek iyi bir yolculuğun beklemediğinden emin olabilirsiniz. Bunun sebebi rötarlar, pasaport kontrolleri, gürültü, kötü yemek ve sıra dışı hava koşulları gibi negatif koşulların yanı sıra oksijenin gökyüzünde daha az olması ve vücuttaki gazın sıkışmasıdır. Tüm bunlara rağmen bu uzun yolculuğunu katlanılabilir hale getirebilirsiniz:

1- Ödevinizi yapın

Pasaportunuzu ve kontrollerde gerekli belgeleri önceden hazırlayın. Gideceğiniz şehirde kalacağınız yere nasıl ulaşacağınızı araştırın. Bunlar uçağa binmeden önce stres seviyenizi azaltır.

2- Koltuğunuzu önceden seçin

Rahat koltuklar uçağın modeline göre değişebilir, koltuk seçiminizi TripAdvisor’ın sahibi olduğu SeatGuru veya benzeri sitelerdeki tavsiyeleri göz önünde bulundurarak seçerek daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

3- Bagajınızı hafif tutun

Taşımakta zorlanacağınız valizler uçak yolculuğu esnasında sizi strese sokar hem de fiziksel sağlınızı riske atar. Sizi zorlamayacak ağırlıkta bir valiz hazırlayın.

4- Yemeyi kesin

Yola çıkmadan 16 saat önce yemeyi keserseniz beyniniz yeni bir zaman algısına girer ve jet lag lanetini yenebilirsiniz.

5- Dikkatli yiyin

Jet lag önleyecek hazırlıkları yaptınız ve havaalanına geldiniz, sakın ola kızartma ya da yağlı yiyecekler yemeyin. Soğan, brokoli, lahana, fasulye gibi gaz yapabilecek gıdalardan uzak durun. Alkollü içecekler, özellikle yüksek alkollü içecekler tüketmeyin.


6- Havada yediklerinize de dikkat edin

Uçak kalksa da metabolizmanızı yormayacak gıdalarla beslenmeye devam etmeniz gerek. Salata veya meyve ya da insülini düşüren yüksek karbonat içeren yulaf, makarna, tam tahıllı ekmek gibi yiyecekler jet lag tehdidinden sizi korur.

7- Su için

Tuvalete kalkmaktan çekinip az su içmeyin, havada geçen her üç saatte en az yarım litre su tüketin. Bu sizi sistit gibi hastalıklardan korur.

8- Bakımlı olun

Düşük nem boğazı, burnu, cildinizi ve lens kullanıyorsanız gözleri gerer. Yanınızda mutlaka nemlendirici ve dudak kremi bulundurun ama bunları uçağa sokabilecek boy ve şekilde hazırlamayı unutmayın. Nefes almakta zorlanırsanız yüzünüze bir bez örtün ve onun altında ağzınızla hava almaya çalışın.

9- Uyku için hazırlıklı olun

Uçak fazla sıcak ya da soğuk olabilir. Rahat kıyafetlerle uçağa binin, göz maskesi, boyun yastığı gibi malzemeleri yanınızda getirin. Üşümeniz durumunuzda üstünüze örtecek bir şal ya da hırka almak da işinizi kolaylaştırır.

10- Gürültüyü engelleyin

Kulak tıkacı ya da kulaklıkla müzik dinlemekte uçaktaki olası gürültülere karşı bir önlem olacaktır.

11- Hareket edin

Uçak hareket etmesi en kolay yer olmayabilir ancak olduğunuz yerde ya da tuvalete giderek birkaç saatte bir hareket edin. Derin toplardamar pıhtılaşması riskiniz varsa gerekli ilaçları alın.

Görsel: Emirates

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz