Yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Rusya, Putin dönemindeki siyasi iklimi nedeniyle artık turistler tarafından daha az tercih ediliyor. Sert iklimi, geniş coğrafyası ve dili nedeniyle de buraya gelen turistler rakip ülkelerden daha çok zorlukla karşılaşabiliyor. Rusya’ya dair önyargıları kırmayı amaçlayan WhizzMate girişimi turistlere günlük standart bir ücret karşılığı 24 saat boyunca sınırsız destek hizmeti vermeyi vadediyor. Bu hizmet müşterilerin ana dilinde konuşan operatörlerden 24 saat destek, limitsiz internet ve telefon bağlantısını içeriyor.

WhizzMate’in kurucusu Aleksey Hodorkovskiy, servisin turistler için güvenilir bir yol arkadaşı olacağını söylüyor. Sputnik’in haberine göre, Hodorkovskiy, “Biz de koyu gezginleriz. Yeni bir ülkede turistleri bekleyen zorlukları çok iyi biliyoruz. Bazen bu zorluklar pahalıya mal olan gerçek bir soruna dönüşebiliyor. O yüzden önceden önlem almak ve her duruma hazır olmak önemli. Önyargıları değiştirmek istiyoruz. Üstelik Tripadvisor’un verdiği bilgiye göre, Rusya’ya gelenler yabancı turistlerin yüzde 90’ı yakınlarına ve dostlarına da ülkemizi tavsiye ediyor. WhizzMate gibi bir servisin varlığı teşvik olabilir” diyor.

Konsepti Rusya’ya gelen yabancı turistleri daha kolay gezdirmek, onlara kendi zevklerine uygun ya da aradıkları türde yerel barları, restoranları, güzellik salonlarını ve mekanları tanıtmak olan WhizzMate tavsiye, dil desteği, tarif gibi hizmetlerin yanında yerel firmaları veri tabanında topluyor ve bunun karşılığında turistler için indirim veya ikram alıyor.

whizzmate

Mobil uygulaması da geliyor

Servis henüz test aşamasında, bu haliyle sadece İngilizce bilen turistlerin işine yarıyor ancak ilgi görürse diğer dillerde de hizmet vermeye başlayacak. Ancak girişimin ilk önceliği mobil uygulama olarak da hizmet vermek.

WhizzMate ülkedeki özel turist merkezlerinde satılıyor ve günlük paket tarifeleri 3.95 dolardan 33 dolara kadar çıkıyor. Turistlerin ziyaret amaçlarına göre seçebilecekleri hukuk danışma hattı, uzaktan sağlık hizmeti ve acil durum gibi ek hizmetler de bulunuyor.

Rusya’ya gidip WhizzMate’in desteğini almak istiyorsanız unutmayın, Rusya’nın Türkiye Cumhuriyeti pasaportları için vize uygulaması devam ediyor ancak iki ülke arasında yaşanan normalleşme nedeniyle kısa sürede vizenin yine kalkması bekleniyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz