Yabancı turistten umudu kesen İtalya yurt içi turizme odaklanıyor

şehir plajı camogli kumsal yabancı turist yurt içi

Turizmin en büyük gelir kalemlerinden biri olduğu İtalya 2020’de yabancı turistten umudu kesti. Hükümet turizm sektöründeki ağır kaybı azaltmak için bu yaz yurt içi turizmi teşvik amaçlı “İtalya içinde seyahat” temalı bir paket üzerinde çalışıyor. Vatandaşlara tatil ikramiyesi ödenmesi de plan dahilinde.

Covid-19 (koronavirüs) krizinden ağır etkilenen İtalyan turizm sektörü ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 13’ünü yaratıyor. BBC’nin La Repubblica gazetesinden aktardığına göre sektörün 237 milyar euro‘luk cirosunun yaklaşık yarısı da yabancı turistlerden geliyor.
İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini, uluslararası turizmin tamamen ortadan kalkmasının yaratacağı ekonomik kaybı yurt içi turizmi teşvikle azaltmayı hedefleyen bir paket üzerinde çalıştıklarını açıkladı. “Bu yıl uluslararası turizm olmayacak. Bu nedenle, iç turizme yatırım amaçlı ‘İtalya içinde seyahat’ planı doğdu” diye konuşan turizm bakanı, aile başına belirli bir miktar tatil ikramiyesi ödemesi yapılmasının da planlandığını söyledi.

Plajlarda hijyen çalışmaları yapılması, şezlonglar arasında mesafe bırakılması ve ücretsiz plajların kontrol altına alınması gibi önlemler üzerinde çalıştıklarını belirten bakan plastik bölmelerle ayrılmış plaj fikriniyse “korkunç ve uygulanamaz” bulduğunu söyledi. Bakan Franceschini müzelerin ve arkeolojik alanların Mayıs ayından itibaren belirli kurallara uymak koşuluyla açılabileceğini belirtti.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz