Yalnız seyahat etmek, tek başına tatil yapmak, bağımsız takılmak herkesin becerebileceği iş değil tabi ama öznemiz kadın olunca iş karakter yapısından çıkıp dış etkenlere daha çok bağlı oluyor maalesef. Zira Türkiye gibi pek çok ülkede hala yalnız kadın turistlerin kendini güvende ve rahat hissederek seyahat etmesi neredeyse imkansız. İki araştırmacı kadın gezgin, bu konuda kılavuz olması amacıyla pek çok kriteri hesaba katarak 2019 için 50 ülkelik bir değerlendirme yapmış ve dünyada yalnız kadın gezginler için en tehlikeli ve güvenli ülkeleri belirlemiş. Elbette sadece global turizme açık olan ülkelerin dahil edildiği rapora göre İspanya kadın gezginler için en ideal ülke konumundayken Türkiye maalesef en tehlikeli 13’üncü ülke olarak görünüyor. En tehlikeli ülkeler listesinin tepesindeyse Güney Afrika var.

Asher ve Lyric Fergusson adlı iki kadın gezgin ve blog yazarı tarafından hazırlanan Women’s Danger Index, aralarında Gallup, Birleşmiş Milletler, Dünya Ekonomi Forumu‘nun da bulunduğu pek çok araştırma ve sivil toplum kuruluşunun verilerini dikkate alıyor. Kadınların gece tek başına sokakta güvenle gezebilme imkanı, aile içi ve dışında kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı, yasa önünde eşitsizlik, toplumda cinsiyet eşitsizliği gibi sekiz ana kriter sıralamada baz alınmış.
Türkiye yalnız kadın gezginler için tehlikeli

Genel sıralamada solo kadın gezginler için dünyanın en tehlikeli ilk üç ülkesi Güney Afrika, Brezilya ve Rusya olarak belirlenmiş. Türkiye ise değerlendirmeye alınan 50 ülke içinde kadın gezginler için en tehlikeli 13’üncü ülke konumunda. Ancak sekiz kriter için ayrı yapılan sıralamaların üçünde Türkiye maalesef ilk 10’da yer alıyor. Bunlar “gece tek başına sokakta güvenle gezebilme imkanı” (8’inci),“eş/partner şiddeti” (4’üncü) ve “cinsiyet ayrımı” (5’inci).

Women’s Danger Index‘e göre yalnız kadın gezginler için dünyadaki en tehlikeli 15 ülke şunlar:
En düşük risk, tehlike ve eşitsizlik puanlarıyla listenin sonunda yer alan, başka deyişle yalnız kadın gezginler için en güvenli olan ülkelerin başında İspanya yer alıyor. Onu Singapur ve İrlanda izliyor. Women’s Danger Index sıralamasına göre yalnız kadın gezginler için dünyanın en güvenli ülkeleri şöyle:

Araştırmada baz alınan tüm kriterlere ait veriler, kriter bazında ülke sıralamaları, kaynak kuruluşlar ve 50 ülkelik sıralamanın tamamı için raporun sayfasına mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz