Evde kapalı kalmanın tahmin edilenden çok daha zor olduğunun farkındayız ancak keyifli bir takım faaliyetler kısmen de olsa ruh daralmasına iyi gelebilir, ki bu da hiç yoktan iyidir. Bu anlayışla siz değerli Gezzio okurları için faydalı ve ilginç bir listeyi paylaşmak isteriz. Artık miyadı dolan “gezdim, gördüm, selfie çektim, düşman çatlattım” gezginleri yerine belirli temalara odaklanıp farklı ve özel bir seyahat deneyimi yaşayan gezginlerin hikayeleri bunlar. Biletall‘ın derlediği bu belgeseller, oturduğunuz yerde sizi dünyanın farklı yerlerine taşıyor, oradaki hayat tarzlarını deneyimliyor, farklı bir bakışla bizlere aktarıyor. Sizin de eklemek istediğiniz tematik seyahat odaklı belgeseller varsa burada veya Facebook sayfamızda yorumlara yazabilirsiniz.

Losing Sight Of Shore

Kaliforniya’dan Avustralya’ya kadar, Pasifik Okyanusu boyunca kürek çekmeyi hiç hayal etmiş miydiniz? Dört deli kadından oluşan çılgın ekip hayal etmekle kalmamış, yola çıkmış, binlerce kilometrelik yolculuğu, dokuz aylık macerayı ve karşılaştıkları tüm zorlukları ve eğlenceyi belgesele aktarmış. Hayran mı kalırsınız, manyakça kıskanır mısınız bilemeyiz, ama illa ki izleyiniz.
Dark Tourist

“Karanlık turizm” son yıllarda ilgi görmeye başlayan bir macera turizmi türü. Kısaca ürkütücü ve bazen de tehlikeli yerleri ziyaret etmeyi ve deneyimlemeyi içeriyor. Yeni Zelandalı film yapımcısı David Farrier, kendi “karanlık seyahati” boyunca nükleer bir gölden perili bir ormana, dünyanın dört bir yanındaki riskli ve/veya korkutucu yerleri ziyaret ediyor. Tipik bir gezi programı olmasa da müthiş içeriğiyle sizi etkileyebilir.

Mountain

Bir insan neden dağa tırmanmak ister? Tırmanmak hangi ara ve nasıl bir hobi ve eğlence aracı oldu? İnsanlar neden dünyanın en yüksek alanlarına tırmanmak istiyor? Tırmanış ile ilgili birçok soru Mountain belgeselinde cevaplanıyor. Anlatıcısı, usta oyuncu Willem Dafoe. Dağ ve tırmanış odaklı tematik seyahat meraklıları bayılacaktır.
Tales By Light

En etkileyici film, belgesel ve kliplerin hep arka planında kalan önemli bir oyuncu daha var: Kameranın arkasındaki kişi. Kısa bir dizi olarak başlayan ve National Geographic ile bir ortaklığa dönüşen Tales By Light, sizi her bölümde muhteşem bir fotoğrafçı ile tanıştırıyor ve sizi zorluklarla dolu vahşi yaşamı, benzersiz toplulukları ve yürekten temaları yakalamak için bir yolculuğuna götürüyor.

Salt Fat Acid Heat

Dünyaca ünlü şef Samin Nosrat, bir yemeğin en önemli dört ögesinin tuz, yağ, asit ve sıcaklık olduğunu düşünüyor ve bunu anlatan bir kitap yazıyor. Daha sonra ise bu dört ögeyi en iyi yansıtan, mutfağı dünyaca ünlü dört ülkeye giderek bir yemeği “iyi” yapan ne demektir anlatıyor.
Jack Whitehall: Travels with My Father

İngiliz komedyen Jack Whitehall’ın kendisinden tamamen farklı bir karaktere sahip babasıyla dünyayı turunu anlatan, ikilinin macera ve didişmelerine odaklanan belgesel hem içinizdeki gezgin ruhunu besler hem de eğlendirir.

The Kindness Diaries

Belgeselin sunucusu Leon Logothetis’in oldukça eski model motorsikletiyle dünyayı gezdiği ve yabancılarla sohbet edip onların yardımlarıyla tamamladığı seyahatin anıları. Elemanı zaman zaman itici bulabilirsiniz, hatta proje yapay ve samimiyetsiz de gelebilir ancak “vermenin almaktan daha iyi bir his” olduğu duygusunun evrenselliğini sergilemesi bile tek başına kafi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz