Almanca dil bilginiz iyi mi? Yeni bir hayat kurmayı ya da başka bir ülkede yeni bir şehre yerleşmeyi hayal edenler ve oranın yaşanabilir bir yer olmasını bekleyenlerin bu soruya cevapları “hayır” ise şimdiden bir kursa başlamaları gerekiyor. Çünkü dünyanın en yaşanabilir şehirler listesinin tepesindekiler çoğunlukla Almanca konuşuyor.

Uluslararası araştırma şirketi Mercer, yaşam kalitesi standartlarını temel alarak 230 şehri “yaşanırlık” sıralamasına soktu. Araştırmaya göre yaşamak için en iyi şehir Avusturya‘nın başkenti Viyana olurken İstanbul 122’inci sırada kaldı.

Listede ilk sıraları Viyana ile birlikte İsviçre‘nin Zürih, Yeni Zelanda‘nın Auckland, Almanya‘nın Münih ve Kanada‘nın Vancouver kentleri izledi. Düsseldorf‘un altıncı, Frankfurt‘un yedinci sırada yer aldığı listenin ilk sıralarında Almanca konuşulan kentlerin ağırlıkta olduğu dikkat çekti.

24Zurich_in_night1 (Custom)
Zürih, Andyindia, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikimedia

Diğer bir bir sürpriz ise Londra, Paris ve New York’un ilk 35 şehir arasına girememesi. BBC’nin haberine göre, 10 sıra birden gerileyerek 37’inci sıraya düşen Paris‘in düşüşünde 2015’te yaşanan Charlie Hebdo saldırısı ve Paris Katliamı etkili oldu. Paris’in de gerisinde kalan 39’uncu sıradaki Londra’nın başarısızlığı da hava kirliliği, trafik ve iklim gibi sebeplere dayandırıldı.

14Stadtbild_München (Custom)
Münih, www.muenchen.de

Araştırmada kentlerin sosyo-ekonomik şartları ile sağlık, eğitim, barınma ve çevre koşulları incelendi. Tel Aviv’in 104’üncü, Rusya‘nın başkenti Moskova’nın 167’ci geldiği en yaşanabilir şehirler sıralamanın sonunda Irak‘ın başkenti Bağdat yer aldı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz