Geçen yüzyılın başlarında büyük tanıtım ve kampanyalarla denize indirilen ve ilk seferinde bir buzdağına çarpıp batan okyanus aşırı yolcu gemisi Titanic‘in birebir kopyası yapılıyor. Orijinaliyle aynı salon ve kamara planına sahip olan Titanic II, talihsiz ablasının rotasını izleyeceği ve onun gibi 2 bin 400 yolcu ve 900 personel taşıyacağı seferine 2022‘de çıkacak.

Titanic II (en altta) ile orta boy Cunard cruise gemilerinin karşılaştırması.

Yapım ve donanımında en gelişmiş teknoloji ve sistemler kullanılan Titanic II‘de bu sefer yeterli sayıda can kurtarma filikası ve yeleği bulunuyor. Gemi tüm acil yardım ve kurtarma teknolojileriyle de donatılıyor. Zamanında ‘asla batmaz’ denilerek denize indirildikten sonra 12 Nisan 1912’de batan ablası Titanic, batmayacağı varsayımıyla gemiye yeterli sayıda kurtarma filikası ve can yeleği konmadığı için 1500’den fazla kişiye mezar olmuştu.

Titanic’te balo salonuna inen ünlü merdivenler
Titanic II, önce Dubai‘den İngiltere‘nin Southampton kentine iki haftalık bir sefer yapacak, daha sonra da orijinal Titanic‘in Kuzey Atlantik‘teki rotasını takip ederek New York’a gidecek. Bu sembolik seferden sonra gemi global cruise turlarında kullanılacak.

Titanic II’de orijinalinde olduğu gibi ‘ekonomi’ sınıfı kamaralar da bulunacak.

Titanic II’yi yaptıran Blue Star Line şirketi, finansal sorunlar yüzünden geminin inşasını 2016’da durdurmak zorunda kalmıştı. Bu yıl sorunları büyük ölçüde çözen şirket, toplam 500 milyon dolara mal olacak Titanic II’nin yapımına devam kararı aldıklarını açıklamıştı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz