‘Yerçekimli’ uzay oteli 2025’te ilk konuklarını ağırlayacak

Uzay uçuşlarının ticarileşmesi süreci çoktan başladı. Henüz devletler tarafından özel sektöre uzay aracı ve uzay uçuşu sipariş etme şeklinde devam eden ticarileşmenin elbette turizm sektörüne de açılması kaçınılmaz. Son yıllarda art arda yayınlanan uzay oteli konseptlerinin bazılarının er geç hayata geçeceği ve banka hesabı kabarık gezginler için enteresan bir seçenek haline geleceği kesin. Bu “olası” konseptlerden biri geçenlerde basına açıklandı.

The Gateway Foundation tarafından tasarlanan Von Braun Space Station, hem ulusal bilimsel araştırmalar hem de uzay turizmi için kullanılacak.

190 metre çapında bir halka şeklinde tasarlanan uzay istasyonunda araştırma ünitesi, kontrol merkezi, depo, otel odası ile birlikte etkinlik, restoran, bar, spor alanı olarak kullanılacak 24 modül bulunacak.

Haftada 100 kişiye kadar misafir ağırlayabilecek olan uzay oteline ilk turistik seferlerin 2025’te başlaması planlanıyor.

Projenin baş mimarlarından Tim Alatorre’ye göre bu uzay otelini diğer konseptlerden ayıracak en önemli özellik, tesiste kısmi yapay yerçekiminin yaratılacak olması.

Görseller: Gateway Foundation