Havacılık ve uçuş araştırmaları servisi Skytrax, yıllık Dünya Havalimanı Ödülleri’ni duyurdu. En iyi havalimanları listesinde birinciliği üst üste dördüncü kez Güney Asya’nın en büyük uçuş merkezlerinden biri olan ve şehrin gelişmiş ekonomisine destek sağlayan Singapur’daki Changi International Airport aldı.

Ödülün sahibi havalimanının CEO’su Lee Seow Hiang, “Bu ödülü bir kez daha kazanmak gözle görülür bir başarı, mükemmel hizmet arayışımızdaki maceramıza aynı yönde devam edeceğiz” dedi.

Skytrax’in yıllık sıralamaları 106 ayrı ülkeden 13 milyon yolcunun izlenimleri üzerinden şekilleniyor. 550’den fazla havaalanının dahil olduğu anket konfor, tuvaletlerin yerleri, hizmetlilerin yabancı dil bilgileri gibi 39 performans ve servis kriterini ölçüyor.

Ankete göre dünyanın en iyi havalimanları Top 10 listesi şöyle:

1- Singapur Changi Uluslararası Havalalanı (SIN), Singapur

Yıllık yolcu sayısı 54 milyon, 4 yıldır liste başı. Lüksü, mimarisi, yeşil alan yoğunluğu, yemek ve alışveriş seçenekleri dışında sinema salonları ve SPA’ları en ilginç özellikleri.

Singapur Changi Uluslararası Havalalanı
Singapur Changi Uluslararası Havalalanı

2- Incheon Uluslararası Havalalanı (ICN), Incheon

Yıllık yolcu sayısı 41,7 milyon, geçen yıl da 2’inci sıradaydı. Yeme içme ve alışveriş olanaklarıyla ön plana çıkan 15 yaşındaki havalimanında bir Kore kültürü müzesi bile var.

Incheon Uluslararası Havalalanı
Incheon Uluslararası Havalalanı

3- Münih Havaalanı (MUC), Münih

Yıllık yolcu sayısı 38,7 milyon, geçen yıl 3’üncü sıradaydı. Almanya’nın Frankfurt’tan sonraki en yoğun havalimanı, içinde bir minigolf alanı bulunuyor.

munih_havalimani

4- Tokyo Haneda Uluslararası Havalalanı (HND), Tokyo

Yıllık yolcu sayısı 72,8 milyon, geçen yıl 5’inci sıradaydı. Dünyanın en yoğun dördüncü havalimanı, hizmet kalitesi, temizliği ve alışveriş olanaklarıyla ünlü.

5- Hong Kong Uluslararası Havaalanı (HKG), Hong Kong

Yıllık yolcu sayısı 63,1 milyon, geçen yıl 4’üncü sıradaydı. İçinde bir golf sahası da bulunan HKG açıldığı 1998’den bu yana dünyanın en popüler ve yoğun havalimanlarından biri.

6- Japonya Merkez Uluslararası Havaalanı (NGO), Nagoya

Yıllık yolcu sayısı 9.8 milyon, geçen yıl 7’inci sıradaydı. Yapay bir ada üzerine inşa edilen yapı dünyanın en iyi bölgesel havalimanı kabul ediliyor. İçinde Japon hamamı bile var.

7- Zürih Havaalanı (ZRH), Zürih

Yıllık yolcu sayısı 25,5 milyon, geçen yıl 6’ıncı sıradaydı. Zürih şehir merkezine çok yakın olması ve içinde bisiklet ve paten kiralanabilmesi en ilginç özellikleri.

8- Londra Heathrow Havaalanı (LHR), Londra

Yıllık yolcu sayısı 73,4 milyon, geçen yıl 8’inci sıradaydı. 8 yaşındaki Skytrax tarafından Terminal 5’i dünyanın en iyi terminal binası seçilmişti.

9-Kansai Uluslararası Havalimanı (KIX), Osaka

Yıllık yolcu sayısı 20 milyon, geçen yıl 12’inci sıradaydı. Osaka Körfezi’nde yapay bir adada yer alan tesisin en büyük başarısı yardım sever çalışanları, sıra dışı mimarisi ve izleme terasları.

10- Doha Hamad Uluslararası Havaalanı (DOH)

Yıllık yolcu sayısı 30 milyon, geçen yıl 22’inci sıradaydı. En büyük özelliği dünyanın en mimari açıdan değerli havaalanı olması.

(ana fotoğraf: Doha Hamad Uluslararası Havaalanı)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz