Gemiyle uzun yol seyahati çoğumuzun hayallerini süslese de bu gemilerin pek doğa dostu olduğunu söylemek mümkün değil. Cayman Adaları‘nda çekilen yeni bir video bu yıkımı kanıtlar nitelikte. Kurban ise mercan kayalıkları.

Scott Prodahl, MV Zenith adlı yolcu gemisi Grand Cayman adasına demir attıktan sonra dalış eğitmeni Dan Foster rehberliğinde sualtına dalarak çapanın bıraktığı izleri kayıt altına aldı. George Town limanı yakınlarındaki mercan kayalığına demirleyen gemiyi gördükten sonra kamerayı alıp bu çekimi yapmaya başlayan Prodahl, Youtube‘de paylaştığı videoda mercan kayalığının zarar gören kısmını gözler önüne seriyor.

Yerel haber kaynağı Cayman 27‘ın da verdiği bilgiye göre, bu alana demir atmak yasal. Ancak uygulama kağıt üstünde yasal gibi görünse de mercan kayalıklarına zarar vermek ülkenin yasalarına aykırı. Çevre Bakanlığı zararın boyutunu tespit etmek ve ne yapılabileceğini çözmek için şimdiden işe koyuldu.

İlginç olansa bu olayın George Town‘a yeni bir liman yapılması kararından sonra ortaya çıkması. Şimdiki limanla gemiler kıyıya değil açığa demirliyor ve oradan daha küçük deniz taşıtlarıyla limana taşınıyor ama yapılması planlanan yeni limanda yolcu gemileri direkt kıyıya demirleyebilecek. Kimileri bu uygulamanın mercan kayalıklarına daha çok zarar vereceğini iddia ederken devlet şu anki uygulamanın mercanlar için daha kötü olduğunu söylüyor.

(fotoğraf: Scott Prodahl/YouTube)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz