Yunan Adaları‘nda herkes için bir şeyler var ancak o ‘herkes’ içinde Türklerin sayısı bir hayli azalacak gibi. Kısa süre öncesine kadar Türkiye pasaportlu turistlere sağlanan kapıda vize kolaylığının süresi Avrupa Birliği Komisyonu tarafından uzatılmadı.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, AB Komisyonu, “kapıda vize” olarak anılan uygulamaya yeni turizm sezonu için onay vermedi.

Midilli (Lesbos), Sakız (Hios), Rodos, İstanköy (Kos), Sömbeki (Simi), Sisam (Samos) ve Meis (Kastellorizo) adaları için 2012 yılından bu yana Nisan-Ekim ayları arasında geçerli olan uygulama çerçevesinde, Türkiye’den giden Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip turistler haftalar öncesinde konsolosluklara giderek değil de adalardaki limana varışlarında vize alabiliyordu.

Schengen vizesinden farklı olan ve sadece ziyaret edilecek Yunan adası için azami 15 gün geçerli tek giriş çıkışlı bu özel vize kolaylığı, Türkiye’nin dışında Rusya, Ukrayna ve Belarus vatandaşlarına da uygulanıyordu.

Yunanistan‘ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, söz konusu adaları Yunan meclisinde temsil eden vekillere gönderdiği mektupta bakanlığın tüm ısrarlarına rağmen vize kolaylığının kaldırılması kararının AB Komisyonu’nda engellenemediğini bildirdi.

Vize kolaylığının kaldırılması, söz konusu Yunan adalarındaki esnaf ve girişimcileri de kızdırdı. Lesbos Ticaret Odası, Turizm Birliği, Seyahat ve Gemi Acentaları ve Adalar Otelciler Derneği ortak açıklama yaparak kararı kınadı. Açıklamada “Öyle gürünüyor ki AB Komisyonu, başta Lesbos olmak üzere Doğu Ege’deki adaları cezalandırmak istiyor. Başka deyişle bazı kimseler Doğu Ege adalarının göçmenlere kucak açıp turistlere ise kapıyı kapamasını kararlaştırmış. İnsanlık adına göçmenleri ağırlayarak büyük yük altına giren bu adaların halkına neden bu şekilde karşılık veriliyor?”

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz