Yunanistan 15 Haziran’dan itibaren turist kabul edeceği ülkelerin listesini açıkladı. Listedeki 29 ülkenin arasında Türkiye yer almıyor. Komşu olan diğer tüm ülkelerden turistlerse ülkeye giriş yapabilecek. Karar doğrultusunda Covid-19 (koronavirüs) salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Birleşik Krallık, İtalya, İspanya ve Fransa vatandaşları da turist olarak Yunanistan’a giremeyecek.

Yunanistan Turizm Bakanlığı’nın Avrupa Birliği Havacılık Güvenlik Kurumu (EASA) bildirimleri ve ülkelerin epidemiyolojik profilleri temel alınarak hazırladığı listeye göre ülkeye turist kabulü için izin verilen ülkeler şöyle:

Almanya, Avusturya, Danimarka, Norveç, Kıbrıs, İsrail, İsviçre, Japonya, Malta, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Estonya, Letonya, Lübnan, Litvanya, Macaristan, Güney Kore, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Slovenya, Slovakya, Çekya ve Finlandiya.
1 Temmuz’da tüm turistlere açılacak

Turizm Bakanlığı, 1 Temmuz’da tüm havaalanlarının uluslararası doğrudan uçuşlara açılacağını, epidemiyolojik verilere dayanan değerlendirmelerin sürekli yapılacağını da açıkladı.

Salgının başlangıcında çok sıkı önlemleri hızla uygulamaya sokan Yunanistan, bulaşma ve ölüm sayılarını diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük tutmayı başardı. Worldometers’in verilerine göre koronavirüs salgını nedeniyle ülkede 175 kişi yaşamını yitirdi, 2 bin 909 kişi karantina altına alındı.

23 Mart-4 Mayıs arasını ulusal karantinada geçiren Yunanistan, aşamalı normalleşme döneminde ekonominin en büyük gelir kaynağı olan turizme odaklanmış durumda. Ancak koronavirüsün kötü darbe vurduğu Britanya, İtalya ve Fransa’dan turistleri bir süre daha ülkeye almak istemeyen Yunanistan’ın salgının başlayıp dünyaya yayıldığı Çin‘den gelecek turistlere onay vermesiyse Çin’in önceki yıllarda Yunanistan’a en çok turist gönderen ülkelerden biri olması.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz