Avrupa’da en çok Macarlar ve Lüksemburglular geziyor, Türkler sınırı bile geçemiyor

Kişi başına düşen ortalama yurt dışı seyahat sayısında Hong Konglu gezginler ilk sırada yer aldı. Dünya Bankası ve Dünya Turizm Örgütü verilerinden MoveHub tarafından derlenen rakamlara göre, Avrupa’da en çok sınır ötesi seyahat edenlerse Lüksemburg, Macaristan ve İsveç vatandaşları. Türkiye vatandaşlarının ortalamasıysa Avrupa sıralamasında son üçte.

Bir yıl boyunca gerçekleştirilen kişi başı yurt dışı seyahat sıralamasında, bolca resmi tatile sahip, gelir düzeyi yüksek ve en fazla 1 saatte gidilebilen kapı komşusu Çin’le bolca akraba ilişkileri bulunan Hong Konglular ortalama 11.4 seyahatle ilk sırada yer aldı. Avrupa’nın ortasındaki müreffeh ve küçük ülkelerinden sıkça komşulara misafirliğe giden Lüksemburglular 2.56 seyahatle ikinci, Macaristan vatandaşlarıysa 1.62 seyahatle üçüncü oldu. Dördüncü İsveçlilerin ortalama yurt dışı seyahat sayısı 1.5, beşinci Fin gezginlerinse 1.46.

Türkiye vatandaşlarıysa sınır ötesi seyahat konusunda oldukça şanssız. Rapora göre son bir yılda kişi başı ortalama 0,09 yurt dışı seyahat sayısına sahip Türkiye vatandaşları, Avrupa’da toprağı olan tüm ülkeler içinde Moldova ve Belarus ile birlikte son üç içinde yer alıyor. Bu sonuçta elbette zaten düşük olan gelir düzeyinin son 10 yıldır daha da gerilemesi, Türk Lirası’nın Euro ve ABD doları karşısındaki büyük değer kaybı ve özellikle AB ülkelerine giriş için gereken Schengen vizesini alabilme ihtimalinin son yıllarda Ankara’nın uyguladığı sertlik yanlısı politikalar nedeniyle daha da güçleşmesi gibi faktörler oldukça etkili.

yurt dışı seyahat avrupa

İlginizi çekebilir:

Uçakta WiFi artık ‘lüks’ değil zorunluluk

Türkiye, kadın gezginler için ‘en tehlikeli 10 ülke’ arasında

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz