Çin borsası dünya çapında ülkenin ekonomisine dair endişe doğursa da Çin’in ekonomide kesinlikle büyümeye devam ettiği bir kategori var: Yurt dışı turizme harcanan para.

Uluslararası Dünya Turizm Örgütü‘nün verilerine göre Çinliler 2014’te yurt dışında 165 milyar dolar harcadı. Bu tutar 2013’e göre yüzde 27 arttı. Aynı listede ikinci sırayı alan Amerikalılar ise 2013’e göre harcamalarını sadece yüzde 6.7 artırarak gezdikleri ülkelere toplamda 111 milyar dolar kazandırdılar.

Statista-World-Travel-Spending

1 milyar 360 milyon nüfusa sahip Çin‘de halkın sadece yüzde 6’sının pasaportu var. ABD‘de ise bu oran yüzde 46. Yani ABD‘de yurt dışı gezilere çıkabilecek kişi sayısı 147 milyonken, Çin‘de bu sayının yarısından biraz fazla, 81.4 milyon.

Çinliler dünyanın yurt dışında en çok para harcayan milleti olma unvanını 2012’den beri koruyorlar ve gidişata bakılırsa 2015’te de kaybetmeye niyetleri yok.

Yurt dışında yapılan ortalama seyahat harcamalarını tam olarak ölçmek mümkün değil. Ancak Forbes’un toplam harcamayı pasaport sahibi sayısına bölerek bulduğu ortalama Çinliler için kişi başına 2 bin 27 dolar, Amerikalılar içinse 755 dolar.

Bu sonuç da neden Batılı seyahat şirketlerinin (tur operatörleri, havayolları, otel zincirleri…) Çin pazarına girmek için yarıştığını ortaya çıkarıyor. Firmaların batıdan Çin‘e gidenlerden de gelir sağladıkları muhakkak ancak her iki taraf karşılaştırıldığında asıl paranın Çin‘den geldiği açıkça görülüyor.

(fotoğraf: Lost in Thailand)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz