Yurt dışından gelenler artık KYK yurtlarında kalmayacak

covid 19 koronavirüs yurt dışından Covid-19 pasaportu aşı sertifikası

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgeye göre yurt dışından gelen vatandaşlar artık KYK yurtlarında 14 günlük karantinaya alınmayacak. Kişilerin koronavirüs (covid-19) gözlem amaçlı izolasyon süreçleri evde takip edilecek.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 81 kentin valiliğine gönderilen “Yurt Dışından Planlı Uçuşlar İle Toplu Olarak Gelen Kişilere Yönelik Uygulamalar” başlıklı yazıda yurt dışından gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni bulunanlar 14 günlük karantina süreçlerinin artık KYK yurtlarında yapılmayacağı, kişilerin hava alanlarında yapılan muayeneleri sonrası evde izolasyonlarının ve izlenimlerinin yapılacağı belirtildi.
Havaalanında yapılan muayeneleri sırasında koronavirüs semptomları yönünden şüpheli görülen kişiler havaalanındaki izolasyon alanına alınacak, 112 aracılığıyla il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.

Herhangi bir semptom belirlenemeyen kişiler onay formlarını imzaladıktan sonra kendi imkanlarıyla evlerine gidecek. 14 gün boyunca kendi evlerinde izole olacaklar ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlenecekler.

Halen yurtlarda kalmakta olan kişilerinse 14 günlük karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışları 23 Mayıs 2020 tarihine kadar tamamlanacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz