Yüz tanıma sistemiyle hızlı check-in dönemi başladı

havalimanı yüz tanıma

Dünyada ilk kez tarifeli uçuşlar için otomatik yüz tanıma (facial recognition) sistemiyle check-in uygulaması düzenli olarak başlatıldı. Şanghay‘daki Hongqiao Uluslararası Havalimanı’nda Çin kimlik kartına sahip yolcular, sekiz adet otomatik self-servis check-in makinesine uğrayarak hızlı şekilde işlemlerini tamamlayabildi.

Spring Airlines’a ait belirli hatlarda uygulanmaya başlayan tam otomatik yüz taramalı check-in teknolojisiyle yolcu başına işlem süresi 1.5  dakikanın çok altına indi. Self-servis makineleri kullanan 5 binden fazla yolcunun yüzde 87’si uygulamadan memnun kaldığını açıkladı.

Yüz tanıma sistemlerinin kullanımı yeni değil ancak bir havalimanında check-in için tam otomatik olarak kullanımı bir ilk. Geçen yıl British Airways ile Amerikalı JetBlue biniş kartı basımı için bu teknolojiyi denemişlerdi.

Yüz tanıma teknolojileri her ne kadar güvenlik konusunda kullanışlı gibi görünse de pek çok sivil toplum kuruluşu ve demokratik ülke yönetimleri, yüz, iris, parmak izi vs. kişisel bilgilerin devlet kurumlarınca saklanarak gerektiğinde izin alınmadan kullanılmasının özellikle demokratik olmayan ülkelerde ciddi mahremiyet, özel hayat ve insan hakları ihlallerine yol açacağı, insanların keyfi olarak izlenebileceği kanısında.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz