Tolkien, Yüzüklerin Efendisi serisini yazmadan yolu Yemen’e düşmüş müdür bilinmez ancak Yemen’deki Haid Al-Jazil köyü tam da onun tasvirlerindeki sıra dışı coğrafyalardan biri.

Yemen’de kalıcı ırmaklar ya da göller yer almıyor, su kaynakları çok az. Deniz kıyısından uzakta yaşayanların su görebildiği tek yer “wadi” adı verilen, sadece yağışlı sezonlarda oluşan geçici nehir vadileri. Haid Al-Jazil de bu geçici su kaynaklarını maksimum oranda değerlendirebilmek için kurulmuş yerleşimlerden biri.

Yemen-Haid-Al-Jazil2
Tsiklonaut

Böyle alanlar genellikle engin çöllerin ortasında yer aldığı için imkanlar kısıtlı. Yerel halk da bu yüzden eldeki malzemeyi en iyi şekilde kullanmayı öğrenmiş. Çamurdan tuğlalarla inşa edilen evler, ahşap zeminlere sahip. Evler topraktan yapıldığı için mimari olarak da tamamen yaratıcı ve sonuna kadar doğa dostu. Sofistike bir zevkin ürünü olan wadi evlerinin görüntüsü de doğayla bütünlük içinde.

Bu yapılar hem yağışlı mevsimlerde suyun akışına karşı direnmeyi başarırken hem de diğer mevsimlerde yerden 150 metre yukarıda güneşin ve rüzgarın tüm yıpratıcı etkilerine karşı ayakta kalmayı da başarıyor. Tolkien’in yarattığı Orta Dünya için bile ilginç değil mi?

haid-al-jazil-yemen-1
Yemen Yüzüklerin Efendisihaid-al-jazil-pic
haid-al-jazil-dag-koyu2(ana fotoğraf: Ralph Roberts)

İlginizi çekebilir:

Basketbol sahası ve okulu olan ‘mağara köy’

https://gezzio.com/asirlardir-yasamaya-devam-eden-9-tarihi-koy/

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz