Yüzüklerin Efendisi oyuncuları Tolkien’in evini kurtaracak

Tolkien evi Yüzüklerin Efendisi

Yüzük Kardeşliği, J.R.R. Tolkien’in Hobbit’i ve Yüzüklerin Efendisi serisini yazdığı evi korumak için bir araya geliyor.

Independent Türkçe‘nin Screen Rant’tan aktardığına göre Gandalf’ı canlandıran Sir Ian McKellen, Gimli’yi canlandıran John Rhys-Davies ve Bilbo Baggins’i canlandıran Martin Freeman, Tolkien’in en meşhur eserlerini kaleme aldığı evi satın almak ve korumak için bir araya geldi.

Kampanya ekibinin 6 milyon dolar toplayarak Oxford’daki evi satın alması ve uygun bir edebi merkez haline getirmesi hedefleniyor.
Modern fantezi dünyasının babası olarak anılan yazar Orta Dünya’ya dair hikayeleri, karakterleri ve oluşturduğu kurgusal dillerle biliniyor. Bununla birlikte Ortaçağ Avrupa edebiyatı ve mitoloji üzerine çalışmalar yapan Tolkien, Oxford Üniversitesi’nde profesördü. Öte yandan Tolkien’in Oxford’da geçirdiği yıllarda yaşadığı ev kısa süre önce satışa çıkarıldı.

Tolkien’in eserleri 1960’lardan bu yana hep popüler olmaya deva etse de özellikle Peter Jakcson’ın önce Yüzüklerin Efendisi ardından Hobbit için yaptığı film uyarlamaları bu popülaritenin katlanmasında önemli pay sahibi.

Yüzüklerin Efendisi Tolkien

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz