129 yıl önce bisikletle dünya turu yaptılar, İstanbul’a da uğradılar

Bundan tam 125 yıl önce, 1891’de bisikletleri ile dünyayı gezmeye çıkan William Schatleben ve Thomas Allen’ın o zaman çok çok az insanın cesaret edebildiği macerası dudak uçuklatıyor. İçinde İstanbul ve bazı diğer Osmanlı kentlerine dair fotoğrafların da yer aldığı bisikletle dünya turu Yunanistan’da başlıyor ve Özbekistan’a kadar uzanıyor.

1890 yılında Washington Üniversitesi’nden mezun olan iki arkadaş Marco Polo’dan ilham alarak önce trenle New York‘a varmış sonra Londra üzerinden “Küçük Asya turu” ismini verdikleri bu yolculuğa çıkmışlar. Bisikletleriyle sırasıyla Yunanistan, Türkiye, İran ile günümüzde Türkmenistan ve Özbekistan olan toprakları dolaşmışlar.

Daha sonra Kazakistan‘a oradan da Gobi Çölü üzerinden Çin‘e kadar gitmişler. Çin’deyken Şanghay üzerinden gemi ile Vancouver’a geçmişler. Ancak 1892’de San Francisco’ya varabilen gezginler 1893’te New York‘a vararak bisikletle dünya turu güzergahının tamamını bitirmişler.
Bu fotoğraflar 28 ocak 1891 ve 15 mart 1891 arası çekilmiş. Karelerde insanlar da yer aldığı için sadece o dönemin şehirlerine dair değil yaşayışına dair ipuçları da bulunuyor. Kodak kamera ile çekilen yaklaşık 1200 civarında tarihi fotoğrafların bir kısmını sizin için seçtik.

William Schatleben ve Thomas Allen
Balkanlarda bir Türk camii önünde karşılama

Galata Köprüsü

Çemberlitaş
Ayasofya

bisikletle dünya turu ayasofya

Sandal ile Boğaz’a giriş

Dolmabahçe önünde sultanı bekleyiş
Sultanahmet

Beypazarı

Sivas
Atina

Akropolis

İran sınır kapısı
Tebriz’in güney kapısı

Halılarıyla meşhur Kazvin şehri girişi

İran’da bir misyoner
Semerkant’ta bir berber

Semerkant’ta toplanan halk

Taşkent’te bir Rus Ortodoks Kilisesi

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz