Son yıllarda kendi memleketleri dışında mülk satın alanların sayısı hızla artıyor. Özellikle de baskıcı ve yolsuz devlet yönetimlerinin bulunduğu ülkelerdeki varlıklı kişiler varlıklarını daha gelişmiş, güvenli ve özgürlükçü ülkelere taşıyorlar (bunlara bizzat o baskıcı ve yolsuz yöneticilerle akrabaları da dahil elbette). Londra merkezli emlak danışmanı Knight Frank‘in hazırladığı City Wealth Report‘a göre, dünyada varlıklı ailelerin en çok yaşamak istediği şehir New York. Yakın zamana kadar listenin ilk sırasında yer alan Londra bu yıl ikinci sırada. Refah, yatırım, yaşam tarzı ve gelecek vaadi olmak üzere dört kriter dikkate alınarak hazırlanan ‘zenginlerin favorisi şehirler’ listesinin ilk 12’si aşağıda. Dört kritere göre ayrı ayrı yapılan sıralamaları da araştırmanın web sayfasında bulabilirsiniz.

1. New York City, ABD

Wall Street dünyanın en büyük borsası olduğu sürece yeri sağlam. 10 yıl boyunca yerini koruyacak.

2. Londra, Birleşik Krallık

Tower Bridge LondraZenginler Londra’yı seviyor. İster petrol zengini Ortadoğu diktatörlerinin akrabaları olsun ister bir Rus oligark, en pahalı şehirler listesinin ilk sıralarında hep Londra var.

3. San Francisco, ABD

saat kulesiSilikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Francisco, Apple, Google, Facebook gibi dünyanın en büyük ve zengin teknoloji şirketlerinin yuvası. Haliyle yeni nesil girişimcilerin de küresel merkezi.

4. Los Angeles, ABD

Dünyanın sinema ve eğlence sektörünün merkezi sayılan Los Angeles, son yıllarda yabancı emlak yatırımcılarının favorilerinden.

5. Chicago, ABD

Listeye geçen yıl giren Chicago, ABD’nin en modern şehirlerinden biri. Son yıllarda şehre ABD içinden ve dışından emlak yatırımları da hızla artıyor.


6. Singapur

Hem dünyanın en büyük limanı, hem de Asya’daki büyümeden yararlanıyor. 10 yıl boyunca yerini koruyacağına kesin gözüyle bakılıyor.

7. Paris, Fransa

Son yıllarda ekonomik ve siyasi çalkantılar yaşansa da Türkiye gibi ülkelerdekine kıyasla hala son derece istikrarlı sayılan Paris, yaşam tarzı, kültür ve gelişmişlik arayan emlak yatırımcılarının ilk 10’unda.

8. Tokyo, Japonya

Yıllardır dünyanın en pahalı şehirleri arasında yer alan Tokyo, yine de düzenli yaşam, emniyet, gelişmişlik ve saygı arayanlar için favori şehirlerden.

9. Hong Kong, Çin

New York’tan bile pahalı ancak özellikle bağlı olduğu Çin’in yeni varlıklı kesiminin tercih ettiği ilk şehir.

10. Washington DC, ABD

ABD’nin belki de en düzenli, bakımlı ve güvenli şehri olan başkent Washington DC, son yıllarda özellikle yurt dışından ülkeye taşınan süper zenginlerin yerleşmek istediği şehrlerden.

11. Sydney, Avustralya

“Problemlerden ne kadar uzak olursak o kadar iyi” diyen zenginlerin yükselen favorilerinden ikisi Avustralya ve Yeni Zelanda. Sydney, Okyanusya’nın en müreffeh şehri olarak varlıklı emlak yatırımcılarının da radarında.

12. Dallas, ABD

Amerikan şehirlerine küresel ilgi son yıllarda artıyor. Bu yıl listeye giren Dallas, özellikle İngilizce konuşan ülkelerden gelen varlıklı yatırımcıların tercihlerinden.

Görseller: WikimediaCommons

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında zirve değişmedi

En romantik şehirler 2017 listesinde sürpriz yok

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz