Gezginler için sağlık, güvenlik ve trafik açısından en riskli ve güvenli ülkeler

International SOS adlı araştırma ve danışmanlık firması ülkelerin turistler için ne derece riskli olduğunu gösteren haritalar hazırlıyor her yıl. Bu seyahat riski haritalarının hazırlanması için Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler ve Interpol gibi pek çok kurumdan veriler bir araya getiriliyor, sağlık, güvenlik ve yol emniyeti olmak üzere üç kategoride en riskli ve güvenli ülkeler belirleniyor.

Kurum 2020 yılı için de raporunu yayımladı ve haritaları önceki gün uluslararası basınla paylaştı. Rapora göre Türkiye, gezgin sağlığı ve yol güvenliği açılarından düşük riskli ülkeler arasında yer alıyor. Genel seyahat güvenliği kategorisindeyse Türkiye orta riskli ülkeler arasında. Genel güvenlik derecelendirmesinde Rusya, Güney Afrika, Brezilya, Hindistan gibi ülkeler de Türkiye ile birlikte orta riskli ülkeler arasında. Afrika kıtasının orta ve kuzey bölgelerindeki pek çok ülkeyle Afganistan, Suriye, Irak gibi savaş bölgeleri “yüksek” ve “çok yüksek” riskli ülkeler arasında.

En riskli ve güvenli ülkelerin farklı renklerle gruplandığı global risk haritalarını aşağıda bulabilir, detaylarınıysa kurumun sitesinde inceleyebilirsiniz.

Genel güvenlik

Sağlık

Yol güvenliği

Araştırmanın detayları için bu linke tıklayabilirsiniz.

Yiğit Kenan Pak: