AB içinde aşı sertifikasıyla serbest seyahat dönemi başladı

AB avrupa birliği koronavirüs covid aşı sertifikası serbest seyahat

Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde kısıtlamasız serbest seyahat imkanı veren Dijital Covid Sertifikası (ya da aşı sertifikası) uygulaması yürürlüğe girdi. Temmuz ayı başı itibarıyla Avrupa dışından gelecek vize sahibi yolculara uygulanan kısıtlamalar da hafifletildi. Zorunlu haller dışında seyahat kısıtlamasına devam edilecek ülkeler arasında Türkiye ne yazık ki henüz yer almıyor.

Dijital ya da kağıda basılı bir QR kodundan oluşan, orijinal ülkenin dilinin yanı sıra İngilizce olarak da hazırlanarak ücretsiz verilen sertifikaya sahip olabilmek için AB vatandaşlarının üç koşuldan birini sağlaması gerekiyor: AB ya da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanınan koronavirüs aşılarının her iki dozunu en az 14 gün önce yaptırmak; seyahatten kısa süre önce yapılan koronavirüs testinin sonucunun negatif çıkması; son 6 ay içerisinde Covid geçirmiş ve antikor geliştirmiş olmak. Sertifikada kişi kimlik bilgileriyle beraber aşı, test ya da antikor durumu yer alıyor.

AB tarafından tanınan koronavirüs aşılar arasında Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Moderna ve Johnson & Johnson aşıları yer alıyor. WHO, etki derecesi özellikle yeni Covid-19 varyantlarına karşı çok düşük olduğu bilinse de Türkiye’ye AKP hükümet tarafından ithal edilip halkın büyük kısmına yapılan Çin menşeili Sinovac aşısına “çok acil durumda kullanılabilir” onayı vermişti.
Türkiye’ye yönelik kısıtlamalar sürüyor

BBC Türkçe’de yer alan habere göre 1 Temmuz’dan itibaren Schengen bölgesi dışından Avrupa’ya serbest seyahat dönemi de kısmen başlıyor. Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesiyle AB ve WHO tarafından tanınan aşılardan iki doz yaptıranlar, seyahat öncesi alınmış negatif PCR testi ibraz edenler ve son 6 ay içinde Covid geçirip bağışıklık kazandığını belgeyen geçerli vize sahipleri AB’ye seyahat kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelere yapılacak seyahatlere ilişkin kısıtlamalar bir süre daha devam edecek. Hollanda ve Belçika yüksek vaka sayıları nedeniyle riskli bölge ilan ettiği Türkiye’ye zorunlu haller dışında gidilmemesi uyarısını yineledi. Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamalarının AB çapında en erken 15 Temmuz’a kadar sürmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu kısıtlama listelerini iki haftada bir güncelliyor.

AB’ye göre Schengen Bölgesi dışında Covid riskinin düşük olduğu güvenli ülke ve bölgeleri öğrenmek için BBC Türkçe’nin haberine buradan gidebilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz