Almanya turistik gezi ve ziyaretler için üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanan kısıtlamaları gevşetiyor. Almanya İçişleri Bakanlığı, AB dışındaki ülkelerin vatandaşı olup iki doz EMA (Avrupa İlaç Ajansı) onaylı Covid-19 aşısı olanlara seyahat yasağının 25 Haziran itibarıyla kaldırıldığını açıkladı. Almanya’nın bu kararı Türkiye’de yaşayan ve çift doz Biontech aşısı yaptıranların da artık Almanya‘ya turistik ziyaret yapabileceği anlamına geliyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde yaşayanlardan EMA tarafından onaylanan BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarından iki doz olan kişilerin Almanya’ya turistik seyahatte bulunabileceği bildirildi.
Buna göre, yolcuların Almanya’ya girişlerde en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz etmeleri gerekecek. Ancak virüsün varyantının bulunduğu bölgelere veya ülkelere ise söz konusu kısıtlamalar uygulanmaya devam edecek.

Almanya geçtiğimiz hafta, Covid-19 salgını nedeniyle “riskli” ilan ettiği ve haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısının 200’ün altında olan bölgelere 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldıracağını açıklamıştı. Türkiye’de EMA tarafından henüz onaylanmayan Çin menşeli Sinovac aşısının yanı sıra Haziran ayı başından beri hastanelerde Biontech aşısı seçeneği de sunulmaya başladı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz