Almanya, Türkiye ile birlikte ABD ve İsrail’i koronavirüs salgınında ‘yüksek riskli’ bölgeler listesine tekrar aldı. Söz konusu ülkelerden seyahat edeceklere aşı olduklarına veya koronavirüs geçirip iyileştiklerine dair belge sunmaları istenecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yaklaşık iki senedir milyonlarca insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını hızla yayılıyor. ABD ve İsrail‘de nüfusun yarısından fazlasının aşılanmasına rağmen Delta varyantının yayılımı korkulacak boyuta ulaştı. Türkiye’de ise son 24 saatte, 22 bin 261 yeni vaka tespit edilirken koronavirüs nedeniyle 138 kişi hayatını kaybetti.
Almanya, haziranda Türkiye’yi riskli ülkeler listesinden çıkarmıştı. Koronavirüs vaka artışlarının ardından Almanya, ABD ve İsrail ile birlikte Türkiye’yi yeniden ‘yüksek riskli’ alan ilan etti.

Funke’nin haberine göre Karadağ ve Vietnam da yüksek risk grubuna çıkarıldı. Lizbon ve Algarve haricinde Portekiz’in de yüksek risk kategorisinden çıkarılmasına karar verildi. Türkiye’ye ilişkin değişiklik 17 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak. Diğer ülkelere yönelik değişiklikler ise 15 Ağustos tarihinde uygulamaya konulacak.

Almanya’ya söz konusu ülkelerden girenler aşı olduklarına veya Kovid-19 geçirip iyileştiklerine dair kanıt sunamazlarsa 10 gün karantinaya girecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz