AB’ye seyahat için üçüncü doz Covid-19 aşısı şartı getirilecek

avrupa birliği üçüncü doz covid-19 koronavirüs

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ve üçüncü ülkelerden AB bölgesine seyahatlerde ikinci doz Covid-19 aşısından sonra en çok 9 ay içinde üçüncü doz aşıyı olmayanların serbest seyahat sertifikası (aşı sertifikası) geçersiz sayılacak.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Didier Reynders, AB’nin hem kendi içindeki hem de üçüncü ülkelerden kişilerin AB’ye seyahatlerinde aşı sertifikalarına ikinci doz tarihinden sonraki 9 ay içinde üçüncü takviye (booster) dozunun işlenmiş olması şartını getireceğini duyurdu.

The Guardian‘ın aktardığına göre üçüncü dozun yokluğunda sertifikanın geçerliliğini kaybedeceğini bildiren Reynders, kararın Avrupa’da son dönemde koronavirüs (Kovid-19/Covid-19) vakalarındaki ciddi artış ve bilimsel bulgular ışığında alındığını vurguladı.

Yeni düzenlemeye göre 1 Mart 2022’den itibaren AB Dijital Sertifikası ya da AB’nin tanıdığı tam aşılanmış ya da hastalığı atlatmış ve son dozun üzerinden 9 ay geçmeden 3. dozu olduklarını kanıtlayan diğer belgelerle Avrupa Birliği‘ne seyahat yapılabilecek. Kurallar, 6-17 yaş aralığı için de geçerli olacak. Ayrıca tüm uçuşlarda negatif PCR testi zorunluluğu aranacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz