İlk kez yaklaşık 4 bin yıl önce Meksika’da içecek olarak tüketilmeye başladığı düşünülen çikolata, bugün hemen herkesi kendisine bağımlı kılmış bir besin. Saf, acı, siyah çeşitlerinden tutun da heykel gibi işlenmiş, bol meyveli ve süslü türlerine kadar binlerce şekle bürünen çikolataya ayrı ruh katan çok sayıda usta var dünyada. Yolu yurtdışına düşebilecek çikolata tutkunlarına bir iyilik yapalım, henüz işi endüstrileştirmemiş, hala organik kakao ve doğal malzeme kullanarak elle çikolata yapan en iyi çikolata ustalarının dükkanlarına bir uğrayalım. Eksik olduğunu düşündüğünüz çikolata dükkanı varsa, sonundaki yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Teuscher – Zürih, İsviçre

Çikolata dünyasını bilenler muhtemelen listeye Teuscher ile başlamamıza şaşırmamıştır. İsviçre Alpleri‘ndeki küçük bir kasabada 70 yıldan fazla bir süre önce kendi çikolata tariflerini geliştirmeye başlayan Dolf Teuscher’in doğal, el yapımı ve farklı çikolataları tüm dünyada ün salmış durumda. Zürih‘teki mutfaklarda hala tamamen doğal (organik de diyebilirsiniz) ve en pahalı malzemelerle yapılan 100’den fazla çeşit çikolata ve çikolata bazlı şekerlemeler her hafta dünyanın dört yanındaki dükkanlara uçakla gönderiliyor.
House of Chocolate – Zürih, İsviçre

Zürih’in merkez istasyon civarındaki alışveriş bölgesinde konumlanmış olan çikolata mağazası, İsviçre başta olmak üzere farklı ülkelerden gelen hepsi organik ve el yapımı çikolataları satıyor. Oldukça keyifli ve güzel kokulu mağazada İtalya, Belçika, Madagaskar’dan inanılmaz farklı tatlarda doğal çikolata ve şekerleme ürünleri bulunuyor. Çikolata dışında özellikle schwiizerli adı verilen makaronları da ünlü.
Patrick Roger Chocolatier – Paris, Fransa

İlk üçte yer verilmesi şart bir çikolata sanatçısı Patrick Roger. Paris‘te altı ‘butiği’ olan Patrick Roger Chocolatier, organik kakao ve diğer malzemelerle elle yapılan çikolatalarının sunumuyla farklılaşıyor. İnanılmaz güzellikte çikolata heykellerle ziyaretçileri hayran bırakan Patrick Roger, mağazalarını da oldukça yaratıcı şekilde tasarlatmış.
La Maison Cailler Chocolate Factory – Broc, İsviçre

Gruyères yakınlarındaki Broc‘ta yer alan La Maison Cailler çikolata fabrikası, İsviçre’nin en büyük çikolata üreticlerinden biri olmakla kalmayıp aynı zamanda ilk İsviçreli çikolata markası olduğunu da iddia ediyor. 1819’dan beri çikolata üreten atelye, 1929’dan beri Nestlé grubunun bir parçası ama organik çikolata üretimini gruptan bağımsız şekilde sürüdürüyor. Bu arada fabrikada düzenli turlar, çikolata yapım atelyeleri ve partiler düzenlendiğini ekleyelim.
Que Bo! – Mexico City, Meksika

Kakaonun anavatanı, çikolatanın da ilk tüketildiği yer olan Meksika‘da çikolata kültürünün gelişmemiş olması imkansız elbette. Ülkenin ünlü şeflerinden ve TV programcılarından José Ramón Castillo’nun kurduğu çikolata dükkanı, Meksika çikolatasını dünyaya açtı. Hepsi yerli üreticilerden alınan organik kakao v diğer bileşenlerle hazırlanan çikolata çeşitleri, özellikle mango, kırmızı biber, guava gibi yerel lezzetleriyle oldukça popüler. Que Bo!‘nun Mexico City‘deki beş dükkanında insanın kendini kaybetmesi pek muhtemel.
Roselen Chocolatier – Lima, Peru

Grafik tasarımcı Giorgio Demarini’nin becerilerini daha sonra aşığı olduğu çikolataya aktarmasıyla ortaya çıkan, sunum ve doğallık odaklı bir girişim Roselen Chocolatier çikolata dükkanı. Peru‘ya özel bitki örtüsünden yararlandığı çok özel esansları, elle tek tek şekillendirip boyadığı heykel gibi çikolatalarında hissetmek mümkün. Peru çikolata geleneğini bugüne taşırken yeni denemeler yapmaktan da çekinmeyen ünlü usta, her bir çikolatasıyla gidebilecek içki ve yan ürünleri de analiz edip anlattığı tadım gezileri düzenliyor.

Sonraki sayfa >

1 yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz