Avusturya’nın başkenti Viyana, iki yıldır işgal ettiği “dünyanın en yaşanabilir şehri” ünvanını Yeni Zelanda’nın en büyük kenti Auckland’a kaptırdı. Covid-19 salgını yüzünden büyük değişimlerin gözlendiği listede Viyana bu yıl ilk 10’a bile giremezken Japonya’nın Osaka şehri ikinci, Avustralya’nın Adelaide şehri üçüncü oldu. 140 kentin değerlendirildiği listenin en sonunda ise yine Suriye’nin başkenti Şam yer aldı.

İngiliz Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in yayımladığı Küresel Yaşanabilirlik Raporu (Global Liveability Ranking 2021) listesinde Yeni Zelanda‘nın başkenti Wellington dördüncü sıraya yükseldi. Avustralya‘nın Adelaide dışındaki diğer üç büyük şehri, Melbourne, Perth ve Brisbane de ilk 10’a girmeyi başardı.

Dünyadaki 140 şehri istikrar, şiddet ve suç oranları, insan hakları, sağlık, kültürel çevre, eğitim ve altyapı imkanları bazında değerlendiren Küresel Yaşanabilirlik Raporu‘nun 2021 edisyonunda dikkat çeken nokta, en hızlı yükselen ilk 10 şehrin 7’sinin Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki şehirler olması (Honolulu, Houston, Miami, Pittsburg, Şikago, Minneapolis, Boston). En hızlı düşüş gösteren 10 şehrinse 8’i Avrupa‘da (Hamburg, Frankfurt, Düsseldorf, Prag, Dublin, Roma, Bratislava, Atina).
İşte 2021’de en yaşanabilir şehirleri:

Auckland, Yeni Zelanda
Osaka, Japonya
Adelaide, Avustralya
Wellington, Yeni Zelanda
Tokyo, Japonya
Perth, Avustralya
Zürih, İsviçre
Cenevre, İsviçre
Melbourne, Avustralya
Brisbane, Avustralya

Bunlar da 2021’de yaşaması en zor olan şehirler:

Şam, Suriye
Lagos, Nijerya
Port Moresby, Papua Yeni Gine
Dhaka, Bangladeş
Cezayir, Cezayir
Trablus, Libya
Karaçi, Pakistan
Harare, Zimbabve
Douala, Kamerun
Karakas, Venezuela

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz