Ulusal pasaportları diğer ülkelere giriş serbestisine göre derecelendiren Henley Passport Index‘in 2021 ilk yarı sıralamasının zirvesinde son üç yılda olduğu gibi yine Japonya pasaportu yer aldı. Güçlü pasaport sıralamasında ülkeler ve bölgeler arasında seyahate Covid-19 nedeniyle getirilen geçici yasaklar, karantina ve PCR testi gibi ek kısıtlamalar hesaba katılmadı.

2021 ilk yarı sonuçlarına göre Japonya vatandaşları son çeyrek itibarıyla 193 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken, yılın ilk çeyreğine göre bir fazlayla 111 ülkeye vizesiz veya kapıda vizeyle giriş imkanı veren Türk pasaportu, 199 ulusal pasaport içinde 95’inci, eşit puanlar hesaba katıldığında da 110 basamak içinde üç basamak birden gerileyerek 56’ıncı sırada yer aldı. Listenin sonunda 26 yere vizesiz gidebilen Afganistan bulunuyor.

En güçlü pasaport sahibi Japonya‘yı ikinci sırada Singapur (192) ve üçüncü sırada Almanya ve Güney Kore izliyor. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya dördüncü, Danimarka ve Avusturya beşinci basamakta yer aldılar. Listede son sırada, 26 ülkeye vizesiz girebilen Afganistan pasaportu var.
IATA (International Air Transport Association) verilerine dayanarak hazırlanan listede Türk pasaportu, Arnavutluk, Gürcistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Kolombiya, Venezuela, Moldova, Guatemala, Bosna Hersek ve Gürcistan ulusal pasaportlarının gerisinde, Güney Afrika, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Çin, Kazakistan, Tayland ve Filipinler pasaportlarının da önünde yer aldı.

Pasaportları vizesiz giriş gücüne gör derecelendiren Henley Pasaport Endeksi’nin 2021 Q1 (ilk çeyrek) sıralamasına göre ilk 10 sıradaki ülkeler, vizesiz girebildiği ülke sayısıyla birlikte şöyle oluştu:

  1. Japonya (193 ülke)
  2. Singapur (192)
  3. Güney Kore, Almanya (191)
  4. İtalya, Finlandiya, İspanya, Lüksemburg (190)
  5. Danimarka, Avusturya (189)
  6. İsveç, Fransa, Portekiz, Hollanda, İrlanda (188)
  7. İsviçre, ABD, Birleşik Krallık, Belçika, Yeni Zelanda (187)
  8. Norveç, Yunanistan, Malta, Çekya (186)
  9. Kanada, Avustralya (185)
  10. Macaristan (184)

Raporun tamamını şu linkte bulabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz