Gezginler için konaklama ve deneyim paylaşım olanakları sunan Airbnb, hükümet karşıtı protestoların yoğunlaştığı noktalarda Şili’de Devrim Turu adı altında iki saatlik gezi düzenlemeyi vadetti, ancak sosyal medyada tepkilerin hızla artması üzerine duyurusunu ger çekti.

Dünyanın en büyük konaklama paylaşım platformu olan Airbnb’nin ilana konu olan Şili’de Devrim Turu ülkede sosyal ve ekonomik eşitsizlik protestolarının başladığı başkent Santiago’nun merkezi kabul edilen Plaza Italia ve çevresinde gerçekleştirilecekti. Platformda yer alan ilana göre tura katılmak isteyen turistlere, polisten korunmak isteyen Şilili eylemcilerin taktığı gözlüklerin yanı sıra bir şişe de su verilecekti!

Sputnik’in aktardığına göre yerel halk tarafından ağırlanacağınız, “türünün tek örneği” diye sunulan tura 19 bin Şili pezosu (yaklaşık 147 TL) fiyat etiketi kondu. Turu organize eden Airbnb kullanıcısı Sesbastian Nieto, yabancı turistlerin eylemcilere olan hayranlığını fark ettikten sonra bu turu düşündüğünü belirtti.
“Kapitalizme karşı hareket”

Ancak tur tahmin edileceği üzere sosyal medyada büyük tepki çekti. Kimileri turun Airbnb’nin güvenlik politikasını ihlal ettiğini söylerken, pek çok Şilili durumu “duyarsızlık” olarak nitelendirdi. Eylemlerin başından beri her gün Plaza Italia’ya gittiğini söyleyen protestocu Mario Hans, “Bu eşitlik için, kapitalizme karşı bir hareket. Buradaki ilk hedef bilgilendirmek olmalı, ücret almak değil” dedi.

Reklamcı Fran Sasso ise, 40’tan fazla sokak sanatçısının desteğiyle ‘Şili Uyandı’ adını verdiği kâr amacı gütmeyen bir tur başlattıklarını hatırlatarak Sesbastian Nieto’yu kendi fikrini çalmakla suçladı.

Şili’de metro ücretlerine zam yapılması üzerine başlayan, kabinenin değişmesine kadar varan protestolar yaklaşık üç aydır devam ediyor. Şiddet olaylarına dönüşen protestolarda 26 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı belirtiliyor. Plaza Italia da eylemcilerle polisin sık sık karşı karşıya geldiği bir yer olarak biliniyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz