Avrupa Birliği‘nde özellikle Akdeniz kıyılarında yoğunlaşan turizm ekonomisinin Covid-19 (koronavirüs) yüzünden aldığı büyük darbeyi hafifletmeyi amaçlayan Birlik, üçüncü ülkelere seyahati bir süre daha caydırmayı hedefleyen adımlar atıyor. Turist gönderen AB ülkelerinin başında yer alan Almanya‘nın, Birlik üyesi olmayan ülkelere uyguladığı seyahat uyarılarını 31 Ağustos’a kadar uzatacağı Der Spiegel dergisi tarafından iddia edildi.

Dergide yer alan habere göre turizm endüstrisi koronavirüs yüzünden en çok zarar gören Yunanistan, İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerin baskısı kısmen işe yarıyor ve başta Almanya olmak üzere kuzey ülkeleri aşamalı olarak kaldırılan seyahat uyarılarında önceliği AB üyesi ülkelere vermeyi planlıyor.
Derginin hükümet çevrelerine dayandırdığı haberinde konuyla ilgili teklifin Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan geldiğini yazdı. 15 Haziran’a kadar olan AB’ye giriş yasağı, 1 Temmuz’a ertelenmişti. Şimdiyse Almanya’nın 31 Ağustos’a kadar Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelere gidiş ve gelişlerle ilgili seyahat uyarısını” uzatması bekleniyor. Türkiye’nin de aralarında olduğu bu ülkelerin sayısı 160‘ı buluyor.

Öte yandan Alman yetkililer AB dışı ülkelerle tek tek bu uyarıların kaldırılmasını görüşebilecek, yasağın kaldırılacağı ülkeler ve oradaki son sağlık konuları ayrıntılı incelenip karar verilecek. Derginin yorumuna göre Almanya‘nın bu şekilde bir yasak ya da yasağı uzatma kararı vermesi halinde, diğer 26 AB üyesi ülke ile İsviçre’nin de onu takip edeceğine kesin gözle bakılıyor.
Türkiye için kötü haber

AB üyesi ülkeler ve Schengen bölgesinde sınırsız serbest dolaşım ise 15 Haziran’da kalkıyor. Almanya‘nın seyahat uyarıları getirmesi, Alman turistlerin AB dışına gitmeyi tercih etmemesi anlamına geliyor ve bundan da en fazla Türk turizmi etkilenecek. Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, hafta sonu yaptığı açıklamada Türkiye ile görüşmelerin sürdüğüne değinmişti.

Alman Maliye Bakanlığı ise, ekonomik ve turizm gibi nedenlerle açılımdan yana tavır alıyor. Seyahat uyarısının ya da yasaklarının uzatılması, AB dışı ülkelere olan uçuşlarla kıtalar arası uçuşları da olumsuz etkileyecek. Hava yollarının uzun hat uçuşlarının yapılamaması nedeniyle zararları da katlanacak.

Kaynak: Der Spiegel

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz