Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve Dijital Aşı Pasaportu ya da Dijital Yeşil Sertifika (Digital Green Certificate) adıyla anılan dijital uygulamanın ayrıntıları Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen tarafından açıklandı. Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının birliğe üye 27 ülke arasında önümüzdeki Haziran ayından itibaren Covid-19 salgın önlemlerinden etkilenmeden seyahat edebilmesini sağlayacak Yeşil Sertifika (Green Certificate/Green Pass), mobil telefonlarda bir QR kod ve/veya bunun kağıda veya karta basılı versiyonundan oluşacak. Planda henüz AB yetkili organlarınca onaylanmayan Rus aşısıyla Türkiye’nin kullandığı Çin aşısı için de kolaylık sağlandı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas Avrupa dijital aşı kimliğinin 1 Haziran tarihinde hazır olacağını duyurdu. BBC’nin aktardığına göre ücretsiz olan sertifika üç ayrı gruba verilebilecek: AB tarafından tanınan bir aşı uygulanmış kişiler, kısa süre önce yaptırdığı koronavirüs testi negatif çıkanlar ve son 6 ayda Covid-19’a yakalanıp virüse karşı bağışıklık geliştirenler.
Bu üç aşamalı yaklaşımla, henüz aşı sırası gelmemiş ya da aşı olmak istemeyen kişiler ile Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmamış aşıları uygulayan AB vatandaşlarına yönelik ayrımcılığın önlenmesi amaçlanıyor. Aksiyon planına göre AB üyesi ülkelerin kendi ülkelerindeki dijital sertifika kayıtları Birlik sistemiyle entegre olacak, böylece örneğin Belçikalı bir turistin aşı ya da test sonucuna ilişkin sonuçlar İtalya’daki bir havalimanı görevlisi tarafından görülebilecek. Bu işlemler sırasında Yeşil Sertifika‘daki hassas tıbbi verilerin sağlanması ve saklanmasından AB üyesi ülkeler sorumlu olacak, tıbbi veriler AB düzeyinde saklanmayacak.

Rus ve Çin aşıları için de formül bulundu

Sertifika, sadece AB üyesi ülkeler ile İsviçre ve İzlanda gibi birlik üyesi olmayan ülkelere yönelik seyahatler için geçerli olacak. İzlanda, Perşembe gününden itibaren, Covid-19 aşısı olduğunu belgeleyen bir aşı sertifikasına sahip yabancıların, karantina ve negatif test zorunluğuna uymadan ülkeye girişine izin verileceğini açıkladı.
Rusya ve Çin tarafından üretilen aşıları uygulayan Macaristan ile Rus aşısı alımı anlaşması imzalayan Çekya (Çek Cumhuriyeti) gibi birlik üyesi ülkeler de negatif test sonucu ve kandaki antikor testleri yoluyla Yeşil Sertifika uygulamasına katılabilecek.

Aşı pasaportu önerisi, geçen ay yapılan AB liderler zirvesinde gündem gelmişti. Salgın nedeniyle zor durumda olan ekonomisi büyük ölçüde turizme bağlı Yunanistan, Kıbrıs, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi üyeler, 2021 turizm sezonun rahat geçirebilmek için böyle bir düzenlemede ısrar ediyor.

AB üyesi ülkelerin hükümet ve devlet başkanları, önümüzdeki hafta sonunda yapılacak olağan bahar zirvesinde Yeşil Sertifika (Green Pass) önerisini tartışacak. Liderler zirvesinden sonra üye ülke parlamentoları ile Avrupa Parlamentosu’nun onayının ardından, yeni düzenlemenin Haziran ayı ortalarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz