Korona salgını öncesinde Ankara-Kars arasında işleyen Doğu Ekspresi‘nin artan popülaritesi, tren yolculuğunun son yıllarda “ulaşım”ın dışında bir dinlence-macera tatili türü olarak da algılanmasına yardımcı oldu. Yurt dışı odaklı bir seyahat ve kültür sitesi olarak kıyımızdaki Avrupa‘dan öne çıkan tren serüvenlerine bir göz atmak istedik. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde kısıtlanan seyahat olanaklarının yakınlarda biraz artacağına inanarak, yedi efsane tren yolculuğunu detaylarıyla derleyip paylaşıyoruz; zamanla eklemeler yaparak listemizi güncelleyebiliriz. Önerileriniz varsa yorumlar kısmında veya Facebook sayfamızda paylaşabilirsiniz.

Napoli-Palermo, İtalya

Mesafe: 315 km
Süre: 9 saat
En ucuz bilet: 12 euro
İtalya‘nın büyüleyici kırsalına en azından izleyici olarak hayran kalmanıza imkan veren trenler, Milano, Roma, Napoli dahil belli başlı kentler arasında günde bir kaç sefer yapıyor. Bunlar içinde en caziplerinden biri, Napoli”den kalkıp İtalya’nın güney batı kıyılarını geçerek çizmenin burnundan feribotla Messina Boğazı‘nı geçip Sicilya‘ya aktarılan ve adanın en büyük kenti Palermo‘da sonlanan hat. Sicilya’ya geçildikten sonra Palermo yerine güneye Katanya ve Siraküza’ya giden bir seçenek de mevcut. Trenitalia sitesinde detaylı bilgi bulunabilir.
Mostar-Saraybosna, Bosna-Hersek

Mesafe: 117 km
Süre: 2 saat
En ucuz bilet: 5 euro
Mostar‘ı Saraybosna‘ya bağlayan hat iki yıl süren yeniden inşa ertesinde hat önceki yıl hizmete açıldı; Tabi bu sefer yeni ve havalandırmalı vagonlarla. Neretva nehri kıyısında enfes manzaraları izleyebileceğiniz, diğer her kilometresinde de yemyeşil doğanın güzelliklerinden gözünüzü ayıramayacağınız kısa bir yolculuk. Sadece 5 euroya oldukça kelepir bir tren keyfi. Saraybosna’dan Zagreb‘e devam eden başka bir hat için de görüşmelerin Hırvatistan’la sürdüğünü not olarak ekleyelim.
Trondheim-Bodø, Norveç

Mesafe: 729 km
Süre: 10 saat
En ucuz bilet: 29 euro
Nordlandsbanen Demiryolu, Norveç‘teki en uzun hat ve dahası Kuzey Kutup Dairesi’ne giren tek tren. Trondheim‘dan kalktıktan sonra pencerenizden güzeller güzeli çiftlikler, ormanlar, dağlar, nehirler ve pek tabi nefes kesici fiyortlar geçecek. Bodø durağından feribotla Lofoten adalarına geçildikten sonra Saltfjellet dağlarının oralarda göreceğiniz bir anıtla Kuzey Kutup Dairesi‘ne merhaba diyorsunuz. Hat üzerinde 30 kadar durak var ve, güzel haber, bu hat da interrail programına dahil.
Bastia-Ajaccio, Korsika, Fransa

Mesafe: 158 km
Süre: 3.5 saat
En ucuz bilet: 21 euro
Korsika adasındaki dar hatlı demir yolları 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında yapılmaya başlanmış ve 22 yıl boyunca bolca dağ ve tepe geçilerek toplam 232 km demir yolu inşa edilmiş. Bugün Avrupa’daki en dramatik tren seyahatlerinden birini sunan hatta 32 tünel ile aralarında Gustav Eiffel tarafından tasarımlanan Pont du Vecchio‘nun da bulunduğu 52 köprü ve viyadük aşılıyor. Özellikle Corte ve Bocognano arasındaki büyüleyici etapta Gravona vadisiyle dar geçitlerden ve 70 metre yüksekliğindeki göz alıcı Bride’s Veil (Gelin Duvağı) şelalesinden geçiliyor. Alternatif olarak Ponte-Leccia-Calvi hattı da denenebilir. Bilgi şurada.
Zermatt – St. Moritz/Davos, İsviçre

Mesafe: 290 km
Süre: 7.5 saat
En ucuz bilet: 135 euro
Dar hatlı demir yolunda işleyen Glacier Express (Buzul Ekspresi), Avrupa’nın en yavaş ‘ekspres’ tren yolculuğu sayılıyor. 290 kilometre yolu 7.5 saatte kateden tren, yolculuk sırasında derin vadilerden, dar dönemeçlerden ve 91 tünel ile 291 köprüden geçiyor, bu yüzden de hızlanamıyor. Gerçi aceleye de gerek, zira İsviçre Alpleri’nin sunduğu manzaraları çatıya kadar uzanan geniş pencerelerden izlemeye doyamayacaksınız. 1605 metrelik bir yükseklikten yolculuğa başlayan tren kısa sürede Zermatt’ın hemen dışındaki Matterhorn Dağı’na ulaşıyor. Yolculuğun zirve noktası, Ren Nehri’nin de doğduğu 2044 metre yüksekliğindeki Oberalp Geçidi. Ilanz ve Reichenau arasında yer alan ve İsviçre Büyük Kanyonu olarak da bilinen Ren Vadisi de eminiz aklınıza kazınacak.
Londra-Fort William, Birleşik Krallık

Mesafe: 674 km
Süre: 13 saat
En ucuz bilet: 51 euro
Caledonian Sleeper (Kaledonya Yataklı Treni), 113 milyon euroluk bir restorasyon sürecinden geçiyor. Yeni birinci sınıf vagonlarda çift kişilik yataklar, özel tuvalet ve duş, lüks tuvalet malzemeleri ve gurme yemekleri sunulacak. Şimdilik LondraEdinburghGlasgow hattında çalışan tren, restorasyon tamamen bittikten sonra Fort William destinasyonunda Highland rotasını kullanacak. Deerstalker (geyik kovalayan) da denilen Highland hattı, Britanya‘daki en güzel ve etkileyici manzaraların izlenebildiği bir rotaya sahip. İsteyenler Fort William’dan sonra Mallaig’e ve oradan da feribotla Skye’a devam edebilir.
Bilbao-Ferrol, İspanya

Mesafe: 430 km
Süre: 12.5 saat
En ucuz bilet: 58 euro
İspanya‘nın kuzey kıyılarını kateden dar hatlı Feve demir yolu, genellikle yerel halk tarafından kullanılıyor olsa da yavaş ama keyifli tren seyahatlerini sevenler için ideal. Birbirinden güzel Orta Çağ kasabalarından, balıkçı köylerinden ve plajlardan geçen bol duraklı hatta 30 günlük (89 euro) bir seyahat kartıyla indi-bindi yaparak upuzun şahane bir tatil geçirebilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz