Çocuğunuzla çıkacağınız uzun bir seyahat için yapılması gereken hazırlıklar, hele de bu beraber ilk seyahatiniz olacaksa, gerçekten inanılmaz yorucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Üstelik yüksek stres seviyesi hazırlık aşamasıyla bitmeyip yolculuğun tamanına da yayılacaktır. Çocuklar için de durum farklı değil elbette; mekân değişikliği, farklı bir yatakta uyuma, evinden farklı bir ortama uyum sağlama süreci ve hatta hava değişikliği nedeniyle çocuklar sıkça huzursuzluk yaşayabiliyor. Çocukla yolculuğu mümkün olduğunca sorunsuz geçirmek için genel önerileri İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Nilgün Sarp paylaştı, biz de bazı eklemeler yaptık.

Takip gereçleri kullanın

Küçük çocukların kaybolma ihtimaline karşı koluna numaranızı ve bilgilerinizi içeren bir bileklik takın. Hatta teknolojinin nimetlerinden yararlanıp, son yıllarda kullanımı hızla yayılan çocuk takip gereçlerini de (child tracking devices) kullanabilirsiniz. Çocuğunuz kendi başına dolaşabildiği bir yaştaysa akıllı saat veya telefonuna takip yazılımı da yükleyebilirsiniz.

Uygun giyecek

Gideceğiniz yerin iklimine ve şartlarına uygun giyeceklerin yanı sıra çocukların metabolizmalarını güçlü tutmasını sağlayacak besinleri yanınıza alın. Giysilerde kat kat giyinmeye imkan verenleri seçin. Beslenme konusunda da meyve püreleri ilk akla gelenler.

İlaçları unutmayın

Çocuğunuzun hasta olma ihtimaline karşı yanınıza ateş düşürücü, bulantı giderici, vitamin vs. almanız faydalı olacaktır. Elbette ilaç listenizi yaparken mutlaka dokturunuza danışın.
Güneş koruyucu ve ısırık ilaçları

Çocuğunuzu güneşten ya da soğuk rüzgarların etkisinden korumak için koruyucu kremlerin yanı sıra gideceğiniz yerdeki böcek ve sinek ısırıkları ihtimaline karşı, çeşitli doğal ve hipoalerjenik sinek ve böcek savarları yanınıza almayı unutmayın. Biz yine de özellikle güneş koruyucu seçerken ekstra dikkatli olmanız gerektiğini söyleyelim. Mümkün olduğunca az kimyasal kullanmanız, onun yerine çocuğunuzu güneşli alanlarda fazla bırakmamanız daha doğru.

Tablet ve telefona sınırlama

Hem toplu taşıma araçlarında hem de şahsi araçlarda her ne kadar tablet, telefon yolculuğu kurtaracak araçlar gibi düşünülse de çocuğunuzda mide bulanmasına neden olacağını unutmayın. Öte yandan tatilin amaçları arasında yeni yerler tanımak, farklı tecrübeler yaşamak, doğanın tadını çıkarmak da olduğundan, çocuğunuzun mümkün olduğunca tablet ve telefonlardan uzak durmasını sağlamalısınız.

Oyuncaklar, boyalar

Çocuğunuzun sıkılmasını önlemek için renkli boya kalemleri ve boyama kitaplarını yanınıza almak ya da sevdiği oyuncakları yanına almasına izin vermek yolculuğunuzu kolaylaştıracak. Çocukla seyahatin belki de en can alıcı noktalarından biridir onun “sıkılmasını önlemek.”

Beraber yürüyün

Eğer tren ya da uçaktaysanız ayağa kalkmanıza müsaade edilen zamanlarda çocuğunuzla beraber ufak yürüyüşler yapmak, hatta tuvalete gidip gelmek bile çocuğunuzu rahatlatacak ve kan dolaşımını hızlandıracaktır. Tatil yerinde de bolca yürümesini ve yorulmasını sağlayın.
Uçakta sakız ve emzik

Uçak yolculuklarında yaşanan basınç değişiklikleri nedeniyle çocuğunuzun kulaklarının ağrımaması için küçük çocuklara sakız vermek, bebeklere ise biberon ya da emzik vermek yolculuğu kolay hale getireceğini unutmayın. Oyalayıcı oyuncak ve cihazları da unutmayalım.

Yedek bez, çamaşır

Çocukla dolaşırken sıkça ortaya çıkacak olan tuvalet ihtiyacı için yanınızda bolca yedek bez, alt değiştirme örtüsü ve susuz temizlik sağlayan alkolsüz el jelleri bulundurabilirsiniz. Normal yükünüz fazla ağır değilse, mesela bol bileşenli bir profesyonel fotoğraf makinesi kiti taşımıyorsanız, yanınıza 1.5 litrelik standart pet sulardan bir iki tane almanızı öneririz.

Görseller: Pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz