Her geçen gün daha fazla insan dünyayı gezme kararı alıyor. Bu vesileyle sadece insanların değil, evcil hayvanların maceralarına da tanık olmaya başladık. Köpekleriyle gezen çift, işinden istifa edip kedisiyle dünya turuna çıkan kadın derken yeni gündemimiz iki yıldır tavuk Monique ile deniz yoluyla dünyayı gezen Fransız gezgin Guirec Soudee.

24 yaşındaki Soude, uzun yıllar denizde kalıp dünyayı gezmek isteyenlere ve kendine eşlik edecek bir arkadaş arayanlara farklı bir fikir sunuyor. Tavuk Monique ile 2014 Mayıs’ından bu yana deniz üstünde dünyayı geziyor.

Sputnik’in haberine göre, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan yolcuğa başlayan ikili, önce Karayip Denizi’ndeki St. Bart adasına gitmiş, geçen yıl ağustos ayında Arktik bölgesini görmüş. Soude, yol arkadaşının yolculuğun başında sadece dört beş aylık olduğunu ve pek çok kişinin böyle bir durumda köpek ya da kedi tercih edecekken onun tavuk tercih etmesinin nedenlerinden birinin yumurta vermesi olduğunu ifade ediyor. Soude “Bir kedi ile yolculuğa çıkmak istemiştim, fakat bakımının zor olacağını düşündüm. Tavuk doğru seçimdi, bakıma fazla ihtiyaç duymuyor, hem de denizde bile yumurta elde edebiliyorum” diyor.

Yolcuğun başlamasından yaklaşık bir hafta sonra altı yumurta veren Monique, Grönland’daki soğuk iklim koşullarında dahi zorlanmamış. İnsanlara kıyasla Monique’in pek de şikayet etmediğini düşünen sahibi yaptığı tercihten memnun. Onu sakinleştirmek gerektiğinde yapması gereken tek şeyin adını söylemek olduğunu, o zaman Monique’in yanına gelip oturduğunu söylüyor.

Gezgin tavuk Monique her şeyi yiyor ancak en çok uçan balığı seviyor. İkili halen Grönland’da, bir sonraki durakları ise Alaska

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz