Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı‘nda yaklaşık 10 saat süren elektrik kesintisi yüzünden yaklaşık 1000 uçuş iptal edildi, havalimanının büyük bölümü karanlığa büründü, binlerce yolcu havalimanında ve iniş yapan uçakların içinde mahsur kaldı. Kesintiden yaklaşık 30 bin yolcununu doğrudan etkilendiği belirtildi.

Pazar günü yerel saatle 13:00’te (TSİ 21:00) başlayan elektrik kesintisine yer altındaki bir elektrik tesisatında çıkan yangının neden olduğu belirtildi. Havalimanına iniş için yaklaşan uçaklar başka havalimanlarına yönlendirilirken, henüz kalkmayan uçaklar da kalkış limanlarında bekletildi.

Havalimanının büyük kısmını karanlıkta bırakan kesinti sırasında iniş yapan uçaklara yanaşan körükler çalışmadığından yüzlerce yolcu saatlerce uçakların içinde mahsur kaldı. Havalimanında çoğu yolcu kesintinin her an giderilebileceği düşüncesiyle karanlıkta yerlerde oturarak ve uyuyarak bekledi. Kesintinin bir saati aşması üzerine havalimanına çok sayıda ambulans sevkedildi.

Kesinti 10 saat sürdü

Havalandırma çalışmadığı için yükselen ortam sıcaklığı yüzünden baygınlık geçirenler oldu, güvenlik sistemleri ve otomatik kapılar çalışmadığından özellikle gümrüklü alanlarda yolcular dışarıya çıkamadı. Dışarıda bekleyen uzun mesafe yolcularıysa yakınlardaki sosyal tesislere nakledildi.

Elektrik kesintisi aşamalı olarak yaklaşık 10 saatte tamamen giderildi, havalimanındaki iniş ve kalkışlarınsa pazartesi günü yerel saatle 06:00’da başlayacağı açıklandı. Yaşanan sıkıntılar yüzünden özür dileyen Atlanta valisi, yaklaşık 30 bin kişinin kesintiden etkilendiğinin sanıldığını, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Günde 2 bin 500 uçak ve yaklaşık 250 bin yolcunun giriş çıkış yaptığı Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı, yıllardır dünyanın en yoğun trafikli havalimanı ünvanına sahip. ABD‘deki nüfusun yaklaşık yüzde 80’ine 2 saatlik uçuş mesafesinde olan Atlanta, özellikle ülke içindeki hava trafiğinin ana aktarma merkezi olarak kullanılıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en iyi ve kötü havalimanları belli oldu

https://gezzio.com/hala-isler-durumda-en-eski-12-havalimani/

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz