Tarihte ilk kez Hırvatistan‘da kullanılmaya başlayan kravata ithaf edilen Dünya Kravat Günü, ülkede her 18 Ekim’de kutlanıyor. 2008’den beri ilginç etkinliklere sahne olan Kravat Günü‘de bu yıl ülkede bulunan 50 heykele, tarihteki ilk kravata benzer kırmızı fularlar takıldı.

Günümüzde resmi giyimin vazgeçilmez bileşeni olan kravat, ‘Hırvat‘ sözcüğünün Fransızca karşılığı olan ‘Croat‘tan geliyor. Fransızca’da ‘cravat‘a evrilen sözcük Türkçe’ye de oradan geldi. Bugünkü kravatın atası sayılan boyun bağını ilk kez 17’inci yüzyılda subayların üniformalarında kullanmaya başlayan Hırvatlar’ın bu buluşu, zamanla ulusun adıyla anılarak Batı Avrupalı aristokratlar arasında yayıldı ve bugüne kadar taşındı.

Kravatlı bir kişinin görüldüğü en eski resim 1622’de yapılan ve ünlü Hırvat şair Ivan Gundulić‘i boynunun etrafına kravat gibi bağlanmış kırmızı ve uzun bir eşarpla gösteren porte. Tablo bugün Zagreb’deki Rector’s Palace’ta saklanıyor. O yıllarda aristokratlar dışında subay statüsündeki Hırvat askerlerince de kravat kullanıldığı biliniyor.
Şu sıralar Hırvatistan’daysanız ve bazı heykellerin boynunda kırmızı fularlar görürseniz, bilin ki bazı yaramazların işi değil, Kravat Günü’nün bir yansımasıdır. 🙂 Festivalle ilgili daha geniş bilgiyi Academia Cravatica web sitesinde bulabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz