Washington hükümetinin Orta Doğu’daki bazı şehirlerden ABD’ye direkt uçuşlara uyguladığı ‘kabinde laptop yasağı’, Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları için kaldırıldı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Etihad’in Abu Dabi çıkışlı ABD uçuşlarında yolcular artık laptop, tablet ve diğer büyük hacimli elektronik cihazlarını yanlarında kabine sokabilecekler.

Laptop yasağının kaldırılması, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı‘nda (AUH) yürürlüğe konan yeni özel güvenlik prosedürleri sonucunda mümkün oldu. Khaleej Times gazetesinin haberine göre Etihad’in ABD’ye yapılacak direkt uçuşlarına katılacak yolcular, Terminal 3’te bizzat ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi’nin yetkisi ve yönetiminde olan Ön Muayene bölümünde kontrolden geçiyorlar. Başka deyişle ABD hükümeti Abu Dabi Havalimanı’ndan ABD’ye giden uçakları bizzat kendisi kaynağında kontrol etmeye başladı.

Etihad Havayolları, yaptığı açıklamada “ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın, Abu Dabi Havalimanı’nda özel Ön Muayene bölümünün başarıya devreye alınmasından sonra ABD ve Abu Dhabi arasındaki uçuşlarda elektronik cihaz yasağını kaldırmasından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz Mart ayında “güvenlik ve terörizm riski” gerekçesiyle aralarında Türk Hava Yolları’nın da olduğu Orta Doğu merkezli dokuz havayolu firmasına “kabine elektronik cihaz sokma” yasağı uygulamaya başladı. Yasak kapsamında bu havayolu şirketlerinin ABD’deki limanlara yaptıkları direkt uçuşlara akıllı telefon dışında elektronik cihaz alınmıyor.

Son durumda Orta Doğu’dan ABD’ye direkt uçuşlarda laptop yasağının uygulandığı şirket ve havalimanları şöyle:

laptop yasagi

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz