Gezdiği yerin keyfini çıkarmaktan önce hızlıca fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaşmaya odaklanan bir gezgin tipi var. Özellikle milenyum kuşağına mensup gezginlerde sıkça rastlanan bu durumu tersine çevirme çabalarına çok özel bir seyahat acentesi de katıldı. Off the Grid adını taşıyan seyahat acentesinin çözümü, turlarına katılan gezginlerin elinden akıllı telefonlarını almak!

Dünyada şimdilik 6 kente 24-30 kişilik turlar düzenleyen acente, varış noktasında katılanların akıllı telefonlarını toplayıp onlara sadece sesli aramalara açık, fotoğraf çekemeyen ve internete giremeyen basit mobil telefonlar dağıtıyor. Yaklaşık 10 gün süren turda ulaşım, barınma, bazı sosyal etkinlikler ve yemekler acente tarafından sunuluyor. Tura katılanların kendi başlarına geçirecekleri zamanda da e-postalarını kontrol etme, selfie ekip sosyal medyada paylaşma, anlık mesajlaşma uygulamalarında sohbet etme gibi olanakları bulunmuyor. Misafirler tura internete bağlanma özelliği bulunmayan fotoğraf makinesi ve video kamera getirebiliyorlar.

Amerikalı gençlerin yarısı ‘bağımlı’

Zach Beattie adlı genç bir girişimci tarafından kurulan şirket, akıllı telefon bağımlılığı yüzünden gezdiği yerin keyfini çıkaramayan, mekanların kendisi yerine dijital ortamdaki imgesine hapsolan milenyum (Y) kuşağı üyelerini hedefliyor. Beattie’ye göre “akıllı telefon uygulamalarından bulunacak bir restoranla şehrin sokaklarını arşınlarken yerli halktan öğreneceğiniz restoranda yemek yeme deneyimleri arasında ciddi fark var”. Üstelik derdiniz hemen fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmak olmayacağından, yerin ve anın keyfini çıkarmaya odaklanmak daha mümkün.

akıllı telefon bisiklet

Beattie, grup halinde geziye çıkmanın, akıllı telefon bağımlılığını bertaraf etmede işe yarar bir çözüm olduğu kanısında. Washington merkezli Off the Grid, şimdilik Lizbon (Portekiz), Prag (Çek Cumhuriyeti), Barselona (İspanya), Split (Hırvatistan), Lima (Peru) ve Tulum’a (Meksika) tur düzenliyor.

Bir araştırmaya göre ABD’de üniversite öğrencileri günde yaklaşık 10 saatlerini akıllı telefonlarına bakarak geçiriyorlar. Diğer bir araştırmaysa 19 yaşından küçük gençlerin yarısından çoğunun kendisini akıllı telefonuna “bağımlı” olarak gördüğünü ortaya koymuş. 2017’de yapılan bir başka araştırma, sosyal medya kullanıcılarının yüzde 73‘ü diğer insanların tatil fotoğraflarını zaman akışlarında görmeyi itici buluyor.

Kaynak: BusinessInsider, Görsel: Pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz