MasterCard ve CrescentRating, Müslüman turistler için hazırlanan endekste yurt dışında alışveriş için Dubai, Singapur, İstanbul, Londra ve Kuala Lumpur gibi şehirleri önerdi.

Alışveriş seçeneklerinin yanında helal yemek, vize kolaylığı ve kolaylıkla mescit bulabilme gibi kritelere de yer verilerek hazırlanan listede İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasında en çok tercih edilen destinasyon Asya’nın ulaşım merkezi haline gelen Dubai, Dubai’nin ardından Kuala Lumpur ve İstanbul geliyor.

chart1Listeye göre İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olmayan ülkelerdeki destinasyonlarda en çok önerilen yerlerse sırasıyla Singapur, Londra ve Paris.

chart2

Alışverişte en çok hediyelik eşyaya para harcayan Müslümanların ikinci harcama kaleminde gittikleri ülkenin yerel giyim markalarından yaptıkları alışverişler var. Bu seçimi İslami kıyafetler ve yerel el işleri izliyor.

Müslümanlara yönelik seyahat pazarının 145 milyar dolara yaklaştığını gösteren rapora göre 108 milyon Müslüman toplam seyahat pazarının yüzde 10’unu oluşturuyor. Yurtdışına seyahat eden Müslümanlar sadece alışveriş için yılda 36.3 milyar dolar harcıyor. Müslüman
turistlerin yarısından fazlası tatil için 250 dolar ile 1000 dolar arası bir bütçe ayırıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz