rus turist aeroflot uçak uçuş yasağı

Rusya’nın Türkiye ve Tanzanya’ya yönelik uçuş yasağı “bu ülkelerdeki salgınının ciddiyetini koruduğu” gerekçesiyle 21 Haziran’a uzatılırken Moskova’dan İngiltere’ye uçuşlar “Birleşik Krallık’ta durumun iyileşme göstermesi” nedeniye 2 Haziran’da başlatıldı. Rusya 12 Nisan’ta Türkiye’ye uçuşları 1 Haziran’a kadar durdurma kararı almıştı.

Geçen yıl covid-19 salgını turizm gelirlerinin üçte ikisini kaybeden, AKP idaresinin kötü iç ve dış ekonomi ve siyasi politikaları nedeniyle bu yıl da yurt dışı turist kaynaklarını büyük ölçüde ürküten Türkiye’nin bu sezon beklediği yaklaşık 2 milyon Rus turist sayısına ulaşması artık imkansız görünüyor.
Kaybı azaltmak için yabancı turiste ayrıcalık

Kitlesel aşılamada art arda gecikmeler, tedarik sorunları, kayırmacı aşılama ve yolsuzluk söylentileri gibi nedenlerle yurt içinde büyük başarısızlık sergileyen ve halk sağlığını tehlikeye atan hükümet, “maddi” zararı azaltmak için bu sefer de yurt dışından gelebilecek diğer turistlere “serbesti” tanıma yolunu tercih etti. Bu kapsamda bazı ülkelerden Türkiye’ye yapılacak seferlerde seyahat tarihinden en az 14 gün önce aşı olan yolcular Türkiye’ye PCR testi zorunluluğu olmadan girebilecek. Son alınan karar doğrultusunda yolcuların aşı belgelerini ülkeye girişte ibraz etmeleri gerekiyor. Aşı olmayan yolcular ise varıştan önceki 72 saat içerisinde yapılmış PCR testinin negatif sonucuyla Türkiye’ye girebilecek.

Türk Hava Yolları (THY) internet sitesinden yapılan duyuruya göre 1 Haziran’dan itibaren Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka‘dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden PCR testi talep edilecek ve 14 gün karantina uygulanacak. İngiltere, İran, Mısır ve Singapur‘dan gelen kişilerden PCR test sonucu talep edilecek; karantina uygulanmayacak.

Bunların dışındaki ülkelerden gelen yolcuların ise en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz etmeleri halinde PCR test sonucu göstermelerine gerek kalmayacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz