Türk Hava Yolları uçaklarında yolculara ücretsiz dağıtılan Skylife Business dergisinde, “alkol sansürü” uygulandığı iddia edildi. Dergide İtalya‘nın bağcılık ve şarap üretimiyle ünlü Toskana bölgesi hakkında bir yazısı yer alan Silvina Pini, yazıda neden bundan hiç bahsetmediği sorusuna “THY’nin yayıncılık politikasına göre seyahat yazılarını kaleme aldığı” yanıtını verdi.

OdaTV’nin haberine göre yazı Skylife Business dergisinin temmuz ayı sayısında yer aldı. Sayıda, Fransa’nın şarabıyla ünlü Bordeux şehrinin tanıtılırken şehrin en ünlü ürünü olan şaraba dair herhangi bir ifade yer almadı. İtalya’nın dünyaca ünlü üzüm bağlarının bulunduğu ve şarap yapımında önde gelen bölgelerinden Toskana’dan da bahsedildi. Fakat Toskana bölgesinin tanıtımında da şaraba dair herhangi bir ifade yer almadı.
THY’nin yayın politikası öyle gerektirdi

Skylife’ta alkol sansürü ihtimalini farkeden Bora Hatay adlı bir yolcu, “Toskana Güneşinin Altında” başlıklı seyahat yazısını kaleme alan Silvina Pini’ye ulaştı. Hatay, Toscana denilince akla ilk üzüm bağlarının ve şarabın geldiğini, yazıda bunlardan neden bahsedilmediğini sordu.

National Geographic Travel gibi yayınlarda da yazıları yayımlanan Silvina Pini soruya cevaben THY’nin ‘Müslüman bir ülkenin hava yolu’ olduğunu, şehirlerin ünlü şarap tatlarından bahsedilmemesi gerektiği yönündeki THY politikasına uygun seyahat yazıları kaleme aldığını’ söyledi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz