Dünya çapında 20 milyondan fazla üyeye sahip şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, Türkiye’deki iki dini bayramda binlerce kişiye aracılık etti. 19 ülkede hizmet veren platformda sadece Şeker ve Kurban Bayramı’nda 160 bin koltuk ilanı yayınlandı.

BlaBlaCar şehirler arası seyahat etmeyi planlayan sürücülerin, masraflara ortak olacak konuk yolcu alarak güvenli ve uygun fiyata yolculuk yapmalarını sağlıyor. Aynı zamanda yol arkadaşlarını müzik zevki, bavul büyüklüğü ve hatta konuşkanlıklarına göre seçme imkanı da sağlayan platform böylece yolculuk keyfini de riske atmamış oluyor.

Özellikle sık sık şehir değiştiren ama tek başına yoluluk yapmayı sevmeyenlerin seçtiği sosyal ağ, son bir yılda üyelerinin yüzde 60’ına yolculuk imkanı sağlamış. Türkiye’de üyelerin yüzde 47’sinin tasarruf, yüzde 46’sının sosyalleşmek için başvurduğu BlaBlaCar’ın yaş ortalaması 28, yıllık ortalama yol mesafesi 415 kilometre.

En çok İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir ve İstanbul-Antalya güzergahının tercih edildiği uygulamanın en önemli yönü doğaya katkısı ve benzin tasarrufu. Bu sayede son bir yılda tasarruf edilen benzinle dünyayı 1500 kez dolaşmak mümkün.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz