Avrupa Birliği, koronavirüse karşı alınan seyahat önlemlerini gevşeterek tam doz aşılarını olan, vizesi bulunan ve ülkesinde Covid-19 oranı düşük kaydedilen turistlere seyahat serbestisi tanımaya karar verdi. Buna göre AB üyesi olmayanlar içinden Covid-19 vaka sayısı baz alınarak “güvenli ülkeler” listesi hazırlanacak ve bu ülkelerden gelen zorunlu haller dışı (örneğin turistik ve iş amaçlı) seyahatlere kolaylık sağlanacak.

AB üyesi 27 ülkenin büyükelçileri, Avrupa Komisyonu’nun 3 Mayıs’ta sunduğu, “güvenli ülke” kriterlerini genişleten ve AB onaylı aşılarla tamamen aşılanan turistleri AB’ye almaya izin veren tasarıyı onayladı. Şartları yerine getiren ve bu listede yer alan üçüncü ülke vatandaşları, elbette vizeleri varsa, önümüzdeki aydan itibaren kısıtlamalardan etkilenmeden AB ülkelerine seyahat edebilecek.
Her aşı kabul edilmeyecek

Brüksel’deki AB büyükelçilerinin paylaştığı bilgiye göre “güvenli ülkeler” listesine son 14 gün içinde vaka sayısı 100 binde 75 veya altında olan ülkeler dahil edilecek. Yeni “güvenli ülkeler” listesinin bir hafta içinde açıklanması bekleniyor. Türkiye’de AKP yönetiminin belirlediği “resmi” rakamlara göre vaka sayısı son günlerde 100 bin kişiye 14-15 arasında seyrediyor. Elbette gerçekliği yurt içinde bile bir hayli tartışmalı olan bu “resmi” rakamlara AB yetkililerinin ne derece inanacağı henüz belirsiz.

Üçüncü ülkelerden gelecek turistlerin Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşıları yaptırmış olmaları gerekiyor. EMA şu ana kadar Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarına onay vermiş durumda. Çinli Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac ve Rus Sputnik V aşıları ile ilgili incelemeler devam ediyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz