Şehirlerarası seyahatte izin belgesi zorunluluğu kalkıyor

rezervasyon sitesi gezgin turizm harcaması izin belgesi

Covid-19 salgınına karşı ‘tam kapanma’ döneminin sona ermesiyle birlikte şehirlerarası toplu taşıma kurallarında da kısmi serbestleşme olacak. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre 17 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasındaki kademeli normalleşme sürecinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan saatlerde otobüs, uçak ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat eden yolcuların izin belgesi ibraz etmesine gerek olmayacak; sadece rezervasyon (ya da bilet/e-bilet) ibrazı yeterli olacak.

Koronavirüse karşı önlemlerin hafifletilmesini içeren kademeli normalleşme tedbirleri 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’ten 1 Haziran Salı günü saat 05.00 arasında, hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatlerde şehirlerarası seyahat yasağı geçerli olacak. Otobüs, uçak ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahatte izin belgesi istenmeyecek, rezervasyon ispatı şart olacak. Ayrıca, şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için uygulanmakta olan yüzde 50 kapasite sınırlamasına devam edilecek.

Tedbirler hakkında THY ve diğer havayolları şirketleri de açıklama yaptı. THY’nin sitesindeki açıklamada, “17 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında yurt içi uçuş biletlerinizi, seyahat izin belgesine ihtiyaç duymadan alabilirsiniz. Kısıtlama saatlerinde uçuşlarımıza katılacak misafirlerimiz uçuş biletleri ile (uçak bileti, rezervasyon görüntüsü, mobil uçuş kartı) havalimanı ulaşımlarını gerçekleştirebilirler” deniliyor.

Kademeli normalleşme tedbirlerinin detayları için İçişleri Bakanlığı’nın şuradaki genelge sayfasına bakabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz